Početak blokade zakazan je za 11 i trajaće do 17 časova.
Ovi bivši radnici već gotovo dva mjeseca ponedjeljkom blokiraju glavni magistralni pravac u državi tražeći od nadležnih da im isplate zaostala potraživanja. U pitanju je devet zaostalih zarada za 693 radnika, u ukupnom iznosu od 2.806.650 eura, kao i povezivanje radnog staža za 81 bivšeg radnika.
Sva ova potraživanja prijavljena su 1996. godine, nakon otvaranja stečaja, koji je zaključen još 2001. godine, što znači da njihova borba za ostvarivanje prava traje gotovo 28 godina. Bivši radnici "Košute" su prije nekoliko sedmica održali sastanak sa potpredsjednikom Vlade za ekonomska pitanja i ministrom ekonomskog razvoja Nikom Đeljošajem, koji nije urodio plodom, a na kom je dogovoreno da radnici dostave tačan spisak kome se duguju zarade, a kome treba da se poveže staž, kako bi se moglo dalje reagovati. Međutim, od tog sastanka, iako su radnici precizirali zahtjeve, od Vlade nije bilo nikakvog odgovora, zbog čega su radnici najavili da su spremni da radikalizuju svoje djelovanje.
Do kraja ove sedmice trebalo bi da se, prema najavama, okupe i ispred zgrade Vlade.
Predstavnica bivših radnika Dijana Vujović istakla je na poslednjem okupljanju da ih Vlada ignoriše i pitala je premijera Milojka Spajića zbog čega u ovogodišnji budžet nije uvršten amandman kojim bi se radnici obeštetili.
Advokat ove grupe radnika Petar Martinović optužio je premijera i Vladu da vrše ekonomsku stigmatizaciju Cetinja.
– Ako je problem što su ovi ljudi sa Cetinja, onda recite da znamo, jer se osjećamo kao manjina u sopstvenoj državi – kazao je tada Martinović.
Komentari