Istraživanja pokazala -Da li lošije spavaju žene ili muškarci?

Istraživanja pokazala -Da li lošije spavaju žene ili muškarci?

Rezultati su pokazali da žene imaju skoro 60 odsto veću vjerovatnoću da pate od nesanice.

Žene zaista spavaju lošije od muškaraca, pokazalo je istraživanje. A naučnici vjeruju da je to zato što njihov tjelesni sat radi oko šest minuta brže, što znači da nisu sinhronizovani sa svojim okruženjem, što stvara haos u njihovom unutrašnjem okruženju koje govori njihovom mozgu kada treba da se osjeća pospano, piše „Daily Mail“.

Ženski tim stručnjaka na univerzitetima Harvard, Stanford i Sautempton pregledao je desetine akademskih radova objavljenih u protekloj deceniji o slabo shvaćenom „jazu u snu“ koji postoji između muškaraca i žena. Mnogi su koristili aktigrafe, digitalne uređaje koji se nose na zglobu slične pametnim satovima koji prate otkucaje srca i obrasce spavanja.

Rezultati su pokazali da žene imaju skoro 60 odsto veću vjerovatnoću da dožive nesanicu. Kvalitet sna ocjenjuju niže od muškaraca i žale se da imaju više neprospavanih noći.

Muškarci, s druge strane, imaju manje dubokog sna od žena i veća je vjerovatnoća da su noćne sove. Pored toga, veća je vjerovatnoća da će imati apneju u snu.

Dublji eksperimenti su takođe otkrili da postoje polne razlike u brzini ugrađenog sata njihovog tijela, ili cirkadijalnom ritmu, koji određuje ritam naših života. Kada je u pitanju san, tijelo reaguje na znake okoline da snizi našu unutrašnju temperaturu nekoliko sati prije nego što zaspimo i da pripremi tijelo za san.

Iznutra, tijelo takođe luči više melatonina, hormona koji nam pomaže da zaspimo.

Istraživanje u novoj analizi pokazalo je da se melatonin kod žena luči ranije nego kod muškaraca. Čini se da osnovna tjelesna temperatura prati isti obrazac, dostižući vrhunac ranije među ženama.

Istraživači su rekli da njihovi nalazi, objavljeni u časopisu „Sleep Medicine Reviews“, ilustruju „ključnu ulogu koju pol ima“ na san.

„Iako je ova razlika od šest minuta mala, ona je značajna. Neusklađenost između centralnog tjelesnog sata i ciklusa spavanja odnosno budnosti je oko pet puta veća kod žena nego kod muškaraca“, rekao je autor studije, dr Renske Lok, stručnjak za psihijatriju sa Stanforda.

„Zamislite da nečiji sat stalno radi šest minuta brže ili sporije. Tokom dana, nedjelja i mjeseci, ova razlika može dovesti do primjetne neusklađenosti između unutrašnjeg sata i spoljašnjih znakova, kao što su svjetlost i tama“, dodaje on.

Dr Lok dalje objašnjava da su poremećaji u cirkadijalnim ritmovima povezani su sa raznim zdravstvenim problemima, uključujući poremećaje spavanja, poremećaje raspoloženja i poremećene kognitivne funkcije. Čak i male razlike u cirkadijalnim periodima mogu imati značajne implikacije na ukupno zdravlje, prenosi Večernji.hr.

Koautor dr Sara Čelapa, neuronaučnica iz Sautemptona, dodala je da je niži kvalitet sna povezan sa anksioznošću i depresivnim poremećajima, koji su dvostruko češći kod žena nego kod muškaraca. Žene takođe imaju veću vjerovatnoću da dobiju dijagnozu nesanice nego muškarci, iako razlozi nisu sasvim jasni.

Izvor:Večernji.hr/

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.