Oštećenje sedmog facijalnog (ličnog) živca, poznato kao Belova paraliza, može da prestraši oboljelog, iako ne mora uvijek da ima teške posledice. Stručnjaci kažu da ovo oštećenje ne predstavlja posledicu traume, tumorskih procesa, vaskularnih oboljenja... U anamnezi ogromna većina pacijenata, kao najčešći razlog bolesti, navodi boravak na promaji ili pored otvorenog prozora, kao i izlazak na vjetar a da prethodno nisu dobro osušili kosu.
Postoji i podatak o mogućnosti infekcije gornjih respiratornih puteva. Bolest se češće javlja kod mlađih osoba. Oštećenja facijalnog živca kod starijih treba detaljno da se provjere, zbog mogućih ozbiljnijih uzroka - ishemije, tumora, šećerne bolesti...
Proces Belove paralize prolazi kroz relativno ujednačen klinički tok. Prvo se javlja bol iza uha, a često pacijenti govore da imaju i osjećaj da im je na toj strani sve zapušeno. Prisutan je i izmenjen osjećaj ukusa, zato što ovaj živac učestvuje u formiranju ukusa. Tek posle ovih simptoma, dolazi do iskrivljenosti polovine lica, koja je vidljiva.
Da je sigurno riječ o ovoj vrsti paralize, potvrđuje Belov fenomen. Kod pokušaja zatvaranja očiju vidi se beonjača. Mjesta strahu za tako nešto nema, jer se osobe mlađeg životnog doba u ogromnom broju slučajeva potpuno oporave. Ako oštećenje živca traje i duže od šest nedjelja, potrebno je da se urade dodatna ispitivanja.
(Izvor:Večernje novosti)