Hoće li krajem mjeseca poslanici parlamentarnih partija uspjeti da riješe situaciju u Šavniku još je nepoznanica. Za sada se zna termin sastanka a to je 29. april.
"Pozvao sam na dijalog jer smatram da Šavnik nije moguće riješti u okviru postojećih zakona a problem je političke prirode. Ako je političke prirode onda treba povesti politički dojalog i pokušati tu naći neko rješenje", rekao je Čarapić.
Kaže da vjeruje u dogovor i političku zrelost parlamentaraca, dok iz DPS-a poručuju da probleme u Šavniku treba da počnu da rješavaju Vlada i parlamentarna većina.
Poslanik Mihailo Anđušić iz DPS-a navodi da je ovdje lopta u dvorištu Vlade i parlamentarne većine.
"I što se nas tiče spremni smo za takvu vrstu dijaloga ali lopta je u dvorištu vlade i parlamentarne većine", kazao je Anđušić.
Iz CDT-a međutim upozoravaju da ako se sada ne pristupi izbornoj reformi i ne riješe brojni problemi, u svakim narednim izborima dešavaće se ono što se događa u Šavniku. Pregovaranje i dogovor, zato su, poručuje Milica Kovačević važni. A rješenja je kaže više.
"Da se izborni proces u Šavniku koji je nelegalan i nelegitiman u cjelosti poništi, da novi saziv odmah raspusti skupštinu kako bi se išlo u izbore, to je recimo politički moguće a mi smo ponudili pravno rješenje da bilo ko ili svi zajedno od učesnika izbora u Šavniku podnese DIK-u prigovor tražeći poništavanje izbora na svim biračkim mjestima", kazala je naša sagovornica.
Državna izbora komisija, međutim, poručuju iz CDT-a, nema zakonsko ovlašćenje da poništi izbore, ali bi o tome mogao da odluči Ustavni sud.
"Koji ima zakonsko ovlašćenje da iz opravdanih razloga, velikih nepravilnosti koje su uticale na rezultat poništi čitav proces", navela je ona.
Podsjetimo, predsjednik države Jakov Milatović početkom mjeseca nije raspisao izbore u Šavniku kako je to dio javnosti očekivao, već je na nadležne apelovao da završe započeti izborni proces kako bi se što prije konstituisali novi organi lokalne samouprave.
Izvor RTCG
Komentari