Čovjekov biološki sat podešava se u skladu s izmjenama dana i noći. Zato, ako noću ostajemo budni gledajući u vještačko svjetlo, ono će oslabiti stvaranje melatonina i poremetiti rad biološkog sata pa tako i podstaknuti razvoj niza smetnji i bolesti.
Osim učestalih glavobolja i nesanice, pokazalo se da oštećuje vid, slabi imunitet, pamćenje i koncentraciju te povećava rizik od bolesti srca. Svakodnevno, višesatno izlaganje plavom svjetlu s ekrana, koje ometa proizvodnju melatonina, dovodi se i u vezu s većim rizikom od gojaznosti te tako i od dijabetesa tipa 2, tvrde naučnici s Harvarda.
Ispitanicima koji su svakog dana sve kasnije odlazili na počinak, a prije spavanja bili izloženi vještačkom plavom svjetlu, postepeno je rastao i nivo glukoze u krvi.
- Utvrđeno je i da im je smanjena proizvodnja leptina, hormona zaduženog za osjećaj sitosti, zbog čega su se sve više prejedali i doveli se u stanje predijabetesa - tvrde stručnjaci s uglednog Univerziteta.
Televizor i mobitel ne drže se u spavaćoj sobi, a na spavanje treba ići najkasnije u 23 sata. Nakon 20 minuta gledanja u ekran, bilo danju ili noću, skrenite pogled i odmorite oči desetak minuta.
Korisna vježba
Zagledajte se u predmet udaljen sedam metara. Ako nastavljate s gledanjem u ekran, ponovite vježbu.
Svjetlost sa mobilnog ili laptopa može negativno uticati na mozak, poremetiti spavanje, izazvati nesanicu i narušiti memoriju.
Izvor Dan
Komentari