Redakcija Pobjede je svjedočila juče velikoj gužvi u Klinici za onkologiju, a nezvanično je potvrđeno da je došla količina ljekova koja će omogućiti da se u narednom periodu terapije primaju redovno.
Pacijenti su juče u velikom broju došli iz svih crnogorskih gradova, jer se, još uvijek, terapija prima samo u Podgorici.
To je bio i jedan od problema prošlog utorka, kada su vraćeni kućama, a niko od njih nije unaprijed bio obaviješten da ne dolazi tog dana. Tako su pojedini onkološki pacijenti, zajedno sa pratnjom, morali da prevale kilometre puta do Podgorice i nazad – jer se niko nije sjetio da ih obavijesti da juče ne dolaze.
Iz Kliničkog centra su tada Pobjedi pojasnili da pacijente niko nije ni mogao da obavijesti da nedostaju ta dva lijeka, jer su pacijenti zakazani po imenu i prezimenu, a ne po vrsti terapije koju primaju.
- S obzirom da po sadašnjem sistemu zakazivanja osoblje Instituta ne može unaprijed znati koji profil pacijenata dolazi i koje su terapije zakazane toga dana, ovo pitanje ćemo prevazići uvođenjem novog sistema pripreme citostatika. U maju će početi obuka medicinskog osoblja, a u junu je planiran potpuni prelazak na ovaj sistem pripreme citostatika. Novi sistem će obezbijediti grupisanje pacijenata prema terapijama što će, samim tim, omogućiti neophodne informacije osoblju da unaprijed znaju strukturu pacijenata u odnosu na terapiju koju primaju. Na ovaj način će, u slučaju deficita nekog lijeka, pacijenti biti blagovremeno informisani od strane medicinskog osoblja - kazali su u utorak iz KCCG.
Nestašice ljekova su prošle godine bile jedan od značajnijih problema crnogorskog zdravstvenog sistema, a nekoliko puta je falilo i onih za pacijente koji se liječe od raznih oblika kancera.
Montefarm, koji je državna apotekarska ustanova, nije u zakonskoj mogućnosti da nabavlja te ljekove direktno od proizvođača, već to čini putem privatnih kompanija Glosarij, Farmegra i Osmi red.
I iz Kliničkog centra je Pobjedi rečeno da su sve ljekove poručili od Montefarma, ali da kako taksola i taksotere nije bilo ni u slobodnoj prodaji u apotekama na teritoriji Crne Gore, ukazuje na to da dobavljači ne snabdijevaju Montefarm na adekvatan način i dodali da su dobavljači ključna adresa za odgovor na pitanje o nestašici konkretne terapije.
Prema nezvaničnim informacijama Pobjede, Montefarm i pored potpisanih ugovora sa dobavljačima, raspisanog postupka i
činjenice da im se ne duguje, redovno obavještavaju Montefarm da prouzvođač kasni sa isporukom, što prouzrokuje nestašice u Crnoj Gori.
Iz Montefarma je Pobjedi 23. aprila, na dan kada su pacijenti vraćeni kućama, rečeno da je državna apotekarska ustanova postupkom nabavke (0224) ugovorila neophodnu količinu lijeka taxotera-docetaxel za potrebe pacijenata Onkološke klinike, a ugovor je potpisan 28. februara sa Farmegrom.
– Prvi dio isporuke na vrijeme je obezbijeđen od strane pomenutog dobavljača, međutim drugi dio, iako je ugovorom definisan rok isporuke, zbog problema u proizvodnji još uvijek nije. Prema najnovijoj informaciji koja nam je i danas potvrđena od strane dobavljača, lijek će biti dostupan do kraja tekuće sedmice, najkasnije u ponedjeljak, o čemu će pacijenti biti na vrijeme informisani – kazali su iz Montefarma.
Lijek taksol-paklitaksel je ugovoren sa dobavljačem Glosarij još u februaru, a isporuka je najavljena za april.
– U međuvremenu smo na raspolaganju imali do 15. aprila paclitaxel AqVida od Farmegre. Montefarm je 10. aprila od dobavljača Glosarij naknadno obaviješten da se isporuka ipak očekuje u prvoj polovini maja – kazali su juče iz Montefarma.
Zbog toga je Montefarm poručio paralelu pataxel po ponudi Osmog reda koji je najavio isporuku u petak, a najkasnije do ponedjeljka.
Montefarm pojašnjava da, kada ovlašćeni uvoznik nema na raspolaganju bilo koji lijek, za koji je i nosilac dozvole za
stavljanje u promet, u tom trenutku tržište u Crnoj Gori istim ne raspolaže, odnosno nije dostupan ni privatnom ni javnom zdravstvenom sistemu.
Pobjedi su iz Montefarma kazali da oni nijesu direktan uvoznik ljekova te da ljekove nabavljaju isključivo putem tendera na koje se sa ponudama javljaju ovlašćeni uvoznici i nosioci dozvola za stavljanje u promet. Nakon potpisivanja ugovora sa prvorangiranim dobavljačem isti je u obavezi da lijek ili medicinsko sredstvo isporuči shodno ugovorom utvrđenim rokom isporuke.
– Ovakve i slične situacije, naročito kada je u pitanju onkološka terapija, rijetke su i najčešće uslovljene problemima u proizvodnji ili prilikom samog uvoza lijeka, što ni jedno ni drugo nije u nadležnosti Montefarma – kazali su Pobjedi.
Ljekovi taksol i taksotera se koriste za liječenje raka jajnika, dojke i pluća. Nestašice ovih ljekova su zabilježene i krajem prošle i početkom ove godine.
Izvor: Pobjeda
Komentari