Rusija: Spoljni dug narastao na 720 milijardi dolara
Ilustracija

Inostrani dugovi kompanija i banaka sve veći

Rusija: Spoljni dug narastao na 720 milijardi dolara

Ruske devizne rezerve već u dužem periodu stagniraju dok su inostrani dugovi kompanija i banaka sve veći, objavljeno je danas u Moskvi prenosi Tanjug.

Dnevnik "Nezavisimaja gazeta" piše, pozivajući se na podatke Centralne banke Rusije (CBR), da je spoljni dug zemlje, računajući i zaduženje banaka i preduzeća, narastao od početka ove godine do kraja septembra na oko 720 milijardi dolara, što je 83 milijarde dolara, ili 13 odsto više nego potkraj decembra 2012.

Ministarstvo finansija Rusije uvijek prikazuje u vlastitim analizama samo dug federalne države, dok CBR uzima u obzir i dugove domaćih kompanija i banaka.

Ruske devizne i rezerve zlata su, prema podacima na koje se poziva "Nezavisimaja", tokom analiziranog razdoblja uglavnom stagnirale oko ranije dostignutih 515 milijardi dolara, što znači da su sada oko 205 milijardi dolara manje u odnosu na ukupna nivo spoljnih dugova.

U analizi ruske centrobanke se upozorava da se poslednjih mjeseci bilježi dalji odliv kapitala i pogoršava saldo platnog bilansa zemlje, koja je ove godine suočena i sa naglim usporavanjem privredne aktivnosti.

Dodatna neprijatnost za kreatore ruske ekonomske politike bi mogla da se dogodi ako na svjetskom tržištu sirova nafta osjetnije pojeftini, jer bi tada, vrlo vjerovatno, devalvirala rublja za najmanje desetak odsto prema američkoj valuti, na 37 do 40 jedinica za dolar.

Ekspert moskovske kompanije Alpari, Darja Želanova, ukazuje da se u Rusiji primjenjuju dvije metode izračunavanja državnog inostranog duga i da je, prema podacima Ministarstva finansija, taj dug svega 40 milijardi dolara, jer se odnosi samo na suverene dužničke obaveze države.

CBR kao inostrani dug, međutim, računa i obaveze prema spoljnim kreditorima i ruskih kompanija i banaka koji spoljnim finansijerima trenutno duguju više od 630 milijardi dolara.

Samo dugovi ruskih kompanija premašuju 426 milijardi dolara, dok su obaveze banaka, prema spoljnim poveriocima, veće od 200 milijardi dolara, upozorava se u analizi CBR.

Deputat ruske Državne dume Jevgenij Fjodorov tvrdi da su ruske kompanije i banke "upućene" na spoljno zaduživanje zbog "veoma visokih kamata i u cjelini gledano vrlo nepovoljnih kreditnih uslova u zemlji", pa otuda i "prava 'eksplozija' inostranog duga u proteklih nekoliko godina".

Analize CBR pokazuju i da se nastavlja snažan odliv kapitala iz Rusije, jer je iz te zemlje za devet mjeseci ove godine "uteklo" 48 milijardi dolara.

U toku cijele 2013. stručnjaci, CRR očekuju odliv kapitala u vrijednosti oko 62 milijarde dolara, ili oko pet milijardi dolara manje nego što su prognozirali na samom početku ove godine.

Rusija je, inače, tokom perioda januar-septembar ostvarila spoljnotrgovinski suficit u vrijednosti 133,5 miljardi dolara, ili 9,1 odsto manje nego u istom lanjskom razdoblju, ali je višak u spoljnotrgovnskoj razmjeni bio veći 11 procenata, nego u periodu jun-septembar protekle godine.