6G radi 500 puta brže od prosječnih 5G telefona
/ -NETSCRIBES

6G radi 500 puta brže od prosječnih 5G telefona

Japanski naučnici uspjeli su da prenesu podatke brzinom od 100 gigabita u sekundi u visokofrekventnim pojasima talasnih dužina, na udaljenosti od 100 metara.

Konzorcijum japanskih kompanija, koji čine NTT DOCOMO, NEC i Fujitsu, kreirao je prvi svjetski brzi 6G bežični uređaj, sposoban za prenos podataka munjevitim brzinama od 100 gigabita u sekundi na 100 metara udaljenosti.

Brzine i udaljenosti

Ove brzine prenosa podataka ekvivalentne su bežičnom prenosu pet HD filmova u sekundi i, kako piše Statista, čak su 500 puta brže od prosječnih 5G brzina u Sjedinjenim Američkim Državama koje trenutno iznose 204,9 megabita u sekundi, prenosi B92.

Rezultati testova pokazuju da je bežični uređaj konzorcijuma prenosio podatke brzinom od 100 Gbps u zatvorenom prostoru preko pojasa od 100 GHz i napolju u pojasu od 300 GHz.

U prethodnim testovima naučnici su postigli i veće 6G brzine, ali na mnogo kraćim udaljenostima. Drugi tim japanskih naučnika demonstrirao je rekordnu 6G brzinu od 240 Gbps, ali samo na 20 metara, o čemu je u februaru objavljeno u časopisu IEICE Electronics Express.

Prednosti i nedostaci

Uveden 2019. godine, 5G je trenutno najsavremeniji bežični komunikacioni standard i koriste ga gotovo svi novi pametni telefoni.

Ali već se intenzivno priprema infrastruktura za šestu generaciju koja bi, tvrdi GSM Association (GSMA) trebala proradi u sljedećih desetak godina.

6G bi trebalo da koristi višefrekvencijske pojaseve koji se nalaze između 100 i 300 GHz. Odašiljanje u ovoj regiji iskorišćava prednost većih brzina, a glavni nedostatak su im veće smetnje iz okoline i opasnost od blokiranja signala, posebno u zatvorenom prostoru.

S obzirom na to da se 6G oslanja na mnogo više frekvencijske pojaseve, biće nam potrebna potpuno nova infrastruktura za prenos i pojačavanje signala.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.