Iz Ambasade podsjećaju da su Njemačka i Ruanda predlagači Rezolucije, te da te zemlje mogu da odgovore na dalja pitanja u vezi sa njenim statusom.
Pobjedi je prije dva dana iz vrha izvršne vlasti nezvanično rečeno da Vlada Crne Gore još nije zvanično podnijela amandmane na rezoluciju Ujedinjenih nacija o Srebrenici, već da sa partnerima, prvenstveno Sjedinjenim Državama i Njemačkom, razgovara o tome da se tekst rezolucije dopuni i u njega inkorporira stav da je „krivica za zločin genocida individualizovana, te se ne može pripisati bilo kojoj etničkoj, vjerskoj ili drugoj skupini ili zajednici u cjelini“.
O amandmanima će razmisliti ako sugestijama ne izmijene rezoluciju o Srebrenici
Drugi dio izmjena, koji predlaže Vlada, odnosio bi se na „potvrđivanje nepovredivosti opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini u svim njegovim odredbama“.
Ukoliko prijedlog crnogorskih vlasti ne bi prošao, Vlada će, kako kaže naš sagovornik, razmisliti o tome da li da predložene amandmane uputi i kroz zvaničnu proceduru.
Da SAD ne mogu biti posrednici za amandmane na nacrt rezolucije Ujedinjenih nacija o genocidu u Srebrenici ukazao je i hrvatski novinar i dopisnik Al Džazire (Al Jazeera) iz Vašingtona Ivica Puljić.
- U igri oko crnogorskih amandmana o rezoluciji UN-a o genocidu u Srebrenici autori amandmana kažu da će Crna Gora uz "posredovanje SAD" predati amandmane na nacrt rezolucije. Nakon provjere moram reći da SAD nemaju pojma da su nekakvi posrednici i da je lažna tvrdnja da jesu - naveo je Puljić na mreži X.
Na najavu o podnošenju amandmana uslijedile su oštre reakcije javnosti, a iz Vlade još niko nije zvanično oglasio ovim povodom.
Podsjećamo, finalni tekst rezolucije o Srebrenici je prošle sedmice, nakon dugih konsultacija, usvojen i upućen predsjedniku Generalne skupštine Ujedinjenih nacija i svim misijama.
Nema genocidnih naroda, ni riječi o Srbiji i Srbima
Finalni tekst prijedloga rezolucije poziva se i na odluke Ujedinjenih nacija, kao i na presude Međunarodnog suda za ratne zločine u Hagu i ima ukupno sedam tačaka.
Iako je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić decidirano tvrdio da je finalna verzija lošija od brojnih prethodnih, u finalnom tekstu prijedloga rezolucije čak se ne spominje ni nacionalnost pravosnažno osuđenih za genocid, uključujući Radovana Karadžića, Ratka Mladića i generala Krstića, niti pominju Srbija i srpski narod.
Izvor:Pobjeda
Komentari