DRI je Upravi za šume preporuke dala početkom 2023. godine, kada je objavljen izvještaj o reviziji državne uprave. Uprava za šume je tada dobila 52 preporuke. Do sada je realizovala 32, nije realizovala dvije, djelimično je realizovala jednu, sedam je u fazi realizacije, sedam nije primjenjivo, dok se za tri nije utvrđen status realizacije.
DRI je Upravi dala preporuku da, u skladu sa definisanim potrebama, donese plan angažovanja lica po ugovorima o djelu, kojim bi se definisale aktivnosti, poslovi, broj izvršilaca i očekivani efekti ugovora, kao i da se obezbijedi izvještavanje o sprovedenim aktivnostima po zaključenim ugovorima i nadzor i kontrola. Takođe, Upravi je sugerisano da razmotri da u komunikaciji sa Ministarstvom finansija reguliše radni status određenog broja lica, pogotovo onih koja su duže angažovana po osnovu ugovora o djelu.
U izvještaju o reviziji za 2021. godinu DRI je utvrdila da se broj lica angažovanih po osnovu ugovora o djelu kretao između 55 i 60, a prema dokumentaciji koja im je dostavljena za jula 2023. godine, DRI je utvrdila da su 84 lica angažovana po osnovu ugovora o djelu.
– U poređenju sa periodom koji je revidiran, uočeno je da je došlo do povećanja broja angažovanih lica po ovom osnovu. U dopunjenom izvještaju o realizaciji preporuka (decembar 2023. godine), Uprava za šume nije dostavila dokaze da je preduzela radnje na realizaciji predmetne preporuke – piše u izvještaju o realizaciji preporuka datih Upravi za šume 2021. godine.
Uprava za šume je u izjašnjenju o realizaciji preporuke navela da se radi na donošenju plana angažovanja lica po osnovu ugovora o djelu, te da je kadrovskim planom za 2022. i 2023. godinu odobreno zapošljavanje 45 novih izvršilaca. Pravna služba UzŠ tvrdi da je preporuka DRI zasnovana na nepotpuno utvrđenom činjeničnom stanju.
– Kontrola, nadzor i izvještavanje postoje, a kontrolu i nadzor vrše šefovi/rukovodioci organizacionih jedinica. Uprava planira i realizuje zapošljavanje uz saglasnost Ministarstva finansija i uz saradnju sa Upravom za ljudske resurse. Najčešće se traži veći broj izvršilaca od onog koji odobri Ministarstvo finansija. Konkretno, Vlada je kasnila sa donošenjem kadrovskog plana za 2021. godinu jer je Zakon o budžetu usvojen 25.6.2021.godine. Ovo je razlog da za veliki broj izvršilaca za kojim je Uprava iskazala potrebu nije regulisan radni status. Shodno zakonskim propisima, lica koja su duži vremenski period angažovana na osnovu ugovora u Upravi mogu zasnovati radni odnos isključivo putem javnog oglasa, a često ne zadovolje u postupku provjere znanja i sposobnosti. Na pomenuti način nije dozvoljeno favorizovanje dugogodišnjih "ugovoraca", jer bi se kršili zakon i Ustav – pojasnili su iz pravne službe.
Osim ugovora o djelu, prema ocjeni DRI, Uprava za šume nije realizovala ni preporuku koja se tiče uspostavljanja unutrašnje revizije u Upravi organizovanjem organizacione jedinice za unutrašnju reviziju u okviru Uprave koja je neposredno odgovorna rukovodiocu subjekta. Iz Uprave su u izjašnjenju na preporuku objasnili da u Upravi postoji lice zaduženo za koordinaciju upravljanja i unutrašnjih kontrola (rješenje iz 18.3.2020. godine). Iz DRI su, međutim, ocijenili da Uprava za šume nije postupila shodno članu 49 stav 1 tačka 1 Zakona o upravljanju i unutrašnjim kontrolama u javnom sektoru.
Uprava za gazdovanje šumama i lovištima, kako se sada zove nekadašnja Uprava za šume, dužna je da do 1. avgusta dostavi DRI novi izvještaj o realizaciji 13 preporuka, koje zahtjevaju dalje praćenje.
U 2021. godini direktori Uprave bili su Nusret Kalač i Srđan Pejović. Sada je direktor Miloš Rajković, koji je na tu funkciju imenovan prije mjesec dana.
Izvor Dan
Komentari