Ove životinje su nekada bile uobičajen prizor u Keniji, posebno u šumi planine Kenija, ali ih je sada tako malo da ih ‘Međunarodna unija za očuvanje prirode’ klasifikuje kao ‘kritično ugrožene’.
Glavni uzroci vrtoglavog pada populacije su krivolov zbog mesa, kože i rogova ovih stvorenja i nestajanje njihovog prirodnog staništa kao rezultat širenja ljudske populacije. Populacija je takođe desetkovana tokom epidemije kuge goveda 1980. godine, kada je u Keniji uginula velika većina kopitara.
Spontani oporavak populacije u divljini jako je spor, tako da je jedini mogući put za oporavak bio uzgoj u ograđenim prostorima.
Ekolozi i zaštitnici divljeg svijeta ističu da je opstanak planinskog bonga u njegovom prirodnom okruženju ključan za ravnotežu u ekosistemu.
U rezervatu ‘Maunt Kenia’ bongoi se na svojevrstan način ‘obučavaju’ da prežive u divljini. U početku im se obezbjeđuje do 75% ishrane, koja se zatim smanjuje na 50%, pa na 30%, kako se jedinke polako uče da same traže hranu.
Kada budu puštene u divljinu, trebalo bi da budu u stanju da se same brinu za sebe, pa čak i da se bore protiv predatora.
Komentari