Predstavnici parlamentarnih partija su 29. aprila održali prvi sastanak sa ciljem pronalaženja modela kojim bi se razriješila politička kriza u Šavniku. Od tada, pitanje Šavnika je zapostavljeno, a nema naznaka za novi sastanak poslanika vlasti i opozicije.
Prvi susret u parlamentu inicirao je šef Poslaničkog kluba PES-a i kopredsjedavajući Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu Vasilije Čarapić koji je kazao da je tom prilikom iznijeto nekoliko konkretnih prijedloga.
BEZ PLANA
Jedan je prijedlog Centra za demokratsku tranziciju da se podnese prigovor, pa da Ustavni sud donese odluku o poništenju izbora, a drugi da Vlada povuče odluku o prinudnoj upravi.
Drugu soluciju zastupa DPS, koji je predložio i da se izradi set prijedloga za izmjene izbornih zakona.
Anđušić je podsjetio da je tada nemušto najavljeno da je Vlada spremna da povuče odluku o prinudnoj upravi, ali do današnjeg dana nema nikakve konkretne reakcije, niti jasnog plana o daljim aktivnostima u vezi sa ovim problemom.
Do koje mjere ide nezainteresovanost parlamentarne većine ili namjera da opstruira izborne procese najbolje govori, kaže Anđušić, činjenica da se gotovo svakog mjeseca od početka ovog saziva parlamenta odlaže usvajanje novog sastava Državne izborne komisije (DIK), koje u suštini predstavlja tehničko pitanje, odnosno, ističe on, redovno delegiranje predstavnika političkih subjekata u stalni sastav ovog organa.
- Sve to na najbolji način oslikava krajnje namjere parlamentarne većine, koje, siguran sam, ni oni sami ponekad ne razumiju, kao i potpunu nemoć države da zaštiti ustavno-pravni poredak - naglasio je Anđušić.
On ponavlja da je stav DPS-a jasan - izbori u Šavniku se moraju završiti tako što će Vlada prije bilo čega drugog povući odluku o privremenoj upravi.
- Tek potom bismo u okviru Odbora za izbornu reformu mogli razgovarati na teme izbornog zakonodavstva i rješavanja svih ostalih problema. Svakako, ukoliko se bude istrajavalo u ovakvim namjerama Vlade i parlamentarne većine, bojkot Odbora za izbornu reformu će biti samo jedan od naših odgovora na takvo stanje - poručuje Anđušić.
PRAVNA KRIZA
Pravni i izborni haos u Šavniku traje od oktobra 2022. godine, od kada je propalo devet pokušaja izlaska na biračka mjesta u zgradi Opštine i selu Kruševice jer članovi biračkih odbora iz koalicije „Za budućnost Šavnika“ nijesu dozvoljavali pojedinim građanima da glasaju zbog toga što, kako su tvrdili, ne žive u toj opštini.
Posljednji takav prekid glasanja desio se u decembru iste godine i već 15 mjeseci vlada kriza koja je ishodovala, prvobitno, nezakonitim uvođenjem prinudne uprave, a zatim i većinskom podrškom lokalnih odbornika za skraćenje već isteklog mandata šavničkom parlamentu. Vlada je, zatim, povukla odluku o formiranju odbora povjerenika „kako ne bi došlo do objavljivanja dva pravna akta koja na različite načine uređuju isto pitanje“.
Na ove nezakonitosti uslijedila je odluka predsjednika Jakova Milatovića da ne raspiše izbore, već zatraži da se okončaju započeti.
Isti potez je povukao samo nekoliko dana kasnije, nakon što je Vlada napravila pravni manevar, aktivirala povučenu odluku i zvanično uvela prinudnu upravu u opštini na sjeveru.
Milatović je ponovo konstatovao da novi izbori u toj opštini ne mogu biti raspisani jer bi to, kako je ocijenio, značilo narušavanje pravnog poretka.
U oba slučaja Milatović se pozvao na Zakon o lokalnoj samoupravi kojim je propisano da mandat Skupštine opštine traje četiri godine i da joj on može prestati prije isteka vremena na koje je izabrana, raspuštanjem ili skraćenjem mandata.
S obzirom na to da je mandat SO Šavnik prestao 2022. godine, te da od tada traje izborni ciklus u tom gradu, ocjena pravnog tima predsjednika države je da je zakonski nemoguće raspisati nove izbore, već da treba stvoriti uslove da se postojeći okončaju.
Pravo glasa na biračkom mjestu u zgradi Opštine Šavnik imaju 483 birača, a u selu Kruševice 58 birača.
Izvor: Pobjeda
Komentari