Ohrabrenje za silovatelje, bez razumijevanja za žrtve

Ohrabrenje za silovatelje, bez razumijevanja za žrtve

Presuda Apelacionog suda kojom je smanjena kazna zatvora sa 15 na osam godina B. B. koji je u kontinuitetu od nekoliko mjeseci silovao djevojčicu od 15 godina, izazvala je osuđujuće reakcije dijela javnosti.

Tog napasnika je u novembru prošle godine sudija Višeg suda Veljko Radovanović osudio na maksimalnu kaznu, jer je utvrđeno da je od januara do juna 2020. godine, upotrebom sile i prijetnje, u više navrata silovao djevojčicu, prijeteći da će joj ubiti oca ako nekome kaže

Nevladine organizacije za ljudska prava Centar za ženska prava (CŽP), Akcija za ljudska prava (HRA), Crnogorski ženski lobi, NVO Prima, SOS Nikšić, Sigurna ženska kuća su juče oštro reagovali zbog drastičnog, a neobrazloženog smanjivanja kazne izvršiocu višestrukog silovanja djeteta.

Nevladine organizacije su u svojim reagovanjima istakle da se na ovaj način silovanje čak i višestruko nad maloljetnicom nagrađuje blagim sankcijama ili smanjenjem već postojećih te da se šalje nedvosmislena poruka i ohrabrenje za nove potencijalne silovatelje, povratnike i pedofile.

Iz Apelacionog suda su juče, nakon burnih reakcija javnosti, u saopštenju za javnost naveli da je izrečena kazna u granicama zakonom propisane kazne.

1715748386presudaapelacionog

Presuda Apelacionog suda

– Apelacioni sud Crne Gore razumije potrebu javnosti da iskaže nezadovoljstvo odlukom ovog suda donijetom u predmetu protiv optuženog B. B. imajući u vidu vrstu krivičnog djela i kategoriju žrtve. Međutim, Apelacioni sud Crne Gore je svoju odluku donio na osnovu brižljive i svestrane analize spisa predmeta i na osnovu slobodnog sudijskog uvjerenja u skladu sa zakonom o čemu je dao razloge u obrazloženju presude – saopšteno je iz Apelacionog suda.

Vijeće sudija Apelacionog suda koje čine Predrag Tabaš, Srđan Vujović i Vesna Moštrokol je u obrazloženju navelo da umanjuje kaznu koju je dosudio Radovanović, jer je Viši sud dao višestrukom silovanju i ranijoj osuđivanosti okrivljenog prenaglašen značaj, koji nije takvog karaktera da bi se izrekla maksimalna kazna. Smatraju, takođe, da je osam godina zatvora srazmjerno težini učinjenog krivičnog djela, iako na strani B. B. nije bilo olakšavajućih okolnosti.

Za silovanje maloljetnika zakonom je predviđena kazna od pet do 15 godina zatvora. B. B. je, inače, u pritvoru već četiri godine, pa je već odležao polovinu kazne.

CŽP i HRA su u zajedničkom reagovanju istakli da vijeće Apelacionog suda nije navelo odgovarajući razlog niti je pokazalo da vodi računa o interesu oštećene djevojčice prilikom donošenja odluke da gotovo prepolovi prvobitno dosuđenu maksimalnu kaznu od 15 godina, za produženo krivično djelo silovanje.

A da su te dvije organizacije reagovale na nepravilnosti rada Apelacionog suda, ukazalo je i kasnije saopštenje koje je došlo iz Vrhovnog suda u kome se naglašava da se obrazloženje moralo dati.

Vrhovni sud je juče saopštio da su u predmetima, koji su od interesovanja za javnost, naročito u predmetima nasilja nad ženama i maloljetnim licima, sudovi dužni da sačine saopštenje za javnost koje će sadržati kratke razloge presude u dijelu obrazloženja o vrsti i visini izrečene kazne, saopšteno je, između ostalog, nakon sastanka predsjednika svih crnogorskih sudova na kojem su razmotrena i pitanja od značaja za rad sudske vlasti.

HRA i CŽP su istakli da smatraju da je vijeće Apelacionog suda postupilo protivno stavovima Evropskog suda za ljudska prava u predmetu ,,Vučković protiv Hrvatske“, koji je kritikovao upravo nedostatak odgovarajućih razloga i pažnje prema interesima žrtve seksualnog nasilja prilikom ublažavanja prvobitno dosuđene sankcije. Istakli su da i ovaj slučaj pokazuje da je odavno trebalo ozbiljno shvatiti preporuke stručnjaka i uvesti smjernice za kažnjavanje koje bi obezbijedile ujednačenu praksu i pravnu sigurnost – naglasili su oni.

– Ostalo je sasvim nejasno zbog čega vijeće Apelacionog suda smatra da je vijeće Višeg suda u Podgorici, koje je sprovelo postupak i neposredno se upoznalo sa

dokazima, ,,dalo prenaglašen značaj“ utvrđenim otežavajućim okolnostima (više izvršenih radnji i ranijoj osuđivanosti) i na osnovu čega je zaključilo da kaznu treba smanjiti sa 15 na 8 godina, a ne na 9, 10 ili 12… – pitaju iz CŽP i HRA.

Navode da su te organizacije svjesne da sudije imaju pravo na slobodno sudijsko uvjerenje, ali i da je u interesu pravne sigurnosti i poštovanja ljudskih prava da sudske odluke budu adekvatno obrazložene.

Podsjetili su da u ovom slučaju ni prvostepeni ni drugostepeni sud nijesu pronašli ni jednu jedinu olakšavajuću okolnost na strani izvršioca višestrukog silovanja petnaestogodišnje djevojčice koju je dugotrajno i psihički zlostavljao, držeći je u stanju neprekidnog straha da će joj ubiti oca i majku ostaviti bez posla.

– U presudi Apelacionog suda, nažalost, nigdje nema osvrta na teške posljedice koje ovakvo i fizičko i psihičko mučenje ostavlja na dijete tokom cijelog života – naveli su oni.

Apelacioni sud se u svom saopštenju pozvao na kaznenu politiku i dostupnu sudsku praksu, nalazeći da se izrečenom kaznom u konkretnom slučaju postiže svrha kažnjavanja iz člana 32 Krivičnog zakonika Crne Gore u okviru opšte svrhe izricanja krivičnih sankcija iz člana 4 istog zakona – obrazložili su razloge svoje presude iz Apelacionog suda.

U Krivičnom zakoniku u članu 32 na koji se poziva ovaj sud je navedeno: U okviru opšte svrhe krivičnih sankcija (član 4 stav 2), svrha kažnjavanja je: 1) sprečavanje učinioca da čini krivična djela i uticanje na njega da ubuduće ne čini krivična djela; 2) uticanje na druge da ne čine krivična djela; 3) izražavanje društvene osude za krivično djelo i obaveze poštovanja zakona; 4) jačanje morala i uticaj na razvijanje društvene odgovornosti. Tumačenjem ovog stava, Apelacioni sud je zaključio da napasniku treba smanjiti kaznu sa maksimalnih petnaest na osam godina, od kojih je već pola odslužio jer je mjesecima silovao djevojčicu.

Crnogorski ženski lobi je juče poručio da je Apelacioni sud presudom poslao poruku počiniocima da će kazne biti blage, ali i žrtvama silovanja da se ne žale i ćute.

– Nasilni akt silovanja od strane silovatelja nije jedini akt silovanja nad žrtvom ovog sadističkog, neljudskog čina seksualnog nasilja. Nakon njega dolaze na red ostala silovanja žrtve u vidu: izostanka podrške i vjerovanja u horor priču žrtve koju je preživjela, koju živi i živjeće sa traumama do kraja života; stigmatizacija i doživotno žigosanje žrtve, žene, đevojke ili đeteta na osnovu donošenja zaključaka o moralnosti osobe koja je preživjela ovozemaljski pakao u vidu zločina višestrukog silovanja; relativizacija i negiranja istog kroz minimiziranje zločina silovanja i njegovih trajnih posljedica po žrtvu u vidu blagih ili smanjenih sankcija prema zločincu silovatelju – poručili su iz Crnogorskog ženskog lobija. Ističu da je u ovakvom patrijarhalno-šovinističkom i klerofašističkom okruženju nevjerovatno hrabro doći u instituciju i prijaviti zločin.

Organizacije Prima, Sigurna ženska kuća i SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić u reakciji na presudu navode da ona pokazuje da pravo i pravičnost ne idu ruku pod ruku kada je Vijeće Apelacionog suda ocijenilo da je sudija Radovanović dao preveliki značaj višestrukom silovanju maloljetnice, prijetnjama i ranijoj osuđivanosti, te je okrivljenom smanjio kaznu na osam godina.

– Koja je to olakšavajuća okolnost, ukoliko uopšte postoji, u krivičnom djelu silovanja maloljetnice, koja je opredijelila ovo vijeće na ovako ponižavajuću odluku? Da li su se prilikom odlučivanja rukovodili osnovnim postulatom zakona da se na sudu uvijek odlučuje u najboljem interesu djeteta? Da li su svjesni da su ovakvom odlukom zapravo osudili maloljetnu djevojčicu da nije vrijedna da joj zakon države Crne Gore pruži zaštitu i moralnu satisfakciju – poručili su iz te tri organizacije.

Istakli su da zbog ove i ovakvih odluka žrtve silovanja nemaju povjerenja u institucije, da će u najdubljoj tišini i najskrivenijem kutku svog bića uporno tražiti gdje su to pogriješile pa su ,,zaslužile“ da njihov silovatelj bude mnogostruko više shvaćen, opravdan, zaštićen i amnestiran i da će im svakodnevna misao biti samopovređivanje i suicid, a ne odluka da preživljeno nasilje prijave nadležnim instancama.

– Naše organizacije vjeruju žrtvama silovanja! – poručili su iz tih organizacija.

Apelacioni već jednom odbacio presudu Višeg suda

Apelacioni sud je u februaru prošle godine ukinuo prvostepenu presudu Višeg suda koju je potpisala i jula 2022. godine donijela sutkinja Vesna Kovačević. Ona je B. B. osudila na 15 godina zatvora, ali je tadašnjom odlukom Apelacionog suda silovatelj vraćen na ponovno suđenje. Nakon toga, u novembru prošle godine sudija Višeg suda Veljko Radovanović donosi istovjetnu presudu kao i sutkinja Kovačević.

U obrazloženju prvog rješenja sutkinje Kovačević iz 2022. godine, sudije Apelacionog suda navele su da se žalbom odbrane osnovano ukazuje da je presuda nerazumljiva, protivrječna sebi i datim razlozima.

– Dispozitivom presude predstavljeno je da je optuženi u više navrata prinudio na obljubu maloljetnu oštećenu upotrebom sile i prijetnje, pri čemu se u odnosu na upotrebu sile ne preciziraju radnje optuženog. Ovakva izreka je nerazumljiva i kontradiktorna sebi i datim razlozima. Posebno imajući u vidu da iz obrazloženja presude proizilazi da je prvostepeni sud upotrebu sile nad oštećenom utvrdio iz navoda iskaza oštećene koja je opisala inkriminisanu radnju koja se dogodila prvi put. Imajući u vidu navedene razloge ovog rješenja, bilo je nužno ukinuti prvostepenu presudu i predmet vratiti na ponovno suđenje – piše u odluci iz 2023. godine.

Nakon toga sudija Radovanović dosuđuje maksimalnu kaznu, ali je Apelacioni sud sada preinačio odluku i smanjio sa 15 na osam godina.

Prema saznanjima Pobjede, djevojčica je više od pola godine ćutala o onome što je trpjela jer se bojala da će silovatelj ostvariti prijetnje tako što će joj ubiti oca. U istrazi je ispričala da je komšija uspostavio kontakt sa njom tako što je počeo da joj šalje poruke kako je lijepa, da treba da gospodari njegovom kućom i da će je oženiti kada postane punoljetna. Mjesec kasnije je prešao na prijetnje. Slao joj je poruke da će „ako ne dođe da ga nešto posluša“ njene oca i majku ostaviti bez posla, a prijetio je i da će joj oca ubiti.

Od konstantnog nasilja i straha koji je trpjela, djevojčica je promijenila ponašanje što je primijetio njen otac. B. B. je pred tužiocem naveo da je sa ocem petnaestogodišnjakinje dogovorio da će djevojčicu oženiti kada napuni 18 godina.

Rekao je „da je normalno da i kroz taj vid odnosa (seks) vide da li su jedno za drugo“.

Naveo je da je djevojčica sa njim „izgubila ‘nevinost’, da je“ njihov odnos „bio odnos upoznavanja, sticanja povjerenja i povezivanja za budući zajednički život“.

Ženski klub Skupštine: Presuda je sramna

Ženski klub Skupštine Crne Gore osuđuje nedavnu odluku Apelacionog suda o smanjenju kazne za zločin višestrukog silovanja djevojčice koji je izazvao šok i zgražavanje u našoj zajed a je donijeta, smanjujući kaznu sa maksimalnih petnaest godina na osam godina zatvora, ne samo da je neprihvatljiva, već je i sramna – piše u saopštenju tog parlamentarnog tijela.

Ističu da takva poruka koja se šalje žrtvama i društvu u cjelini, umanjuje ozbiljnost ovakvih gnusnih zločina i potkopava povjerenje u pravosudni sistem.

– Stoga, pozivamo nadležne organe da hitno preispitaju sve okolnosti ovog slučaja. Javnost, a posebno žrtva imaju pravo na potpun uvid u način, okolnosti i razloge donošenja, ovakve, po našem mišljenju, skandalozne odluke. Ženski klub očekuje da će u daljem postupku doći do revizije pomenute presude i da će za ovaj gnusni zločin biti izrečena pravedna kazna – saopšteno je iz Ženskog kluba.

Ističu da svi zajedno, kao i institucije sistema, moramo stati u zaštitu najranjivijih u našem društvu i osigurati da počinioci ovakvih strašnih zlodjela adekvatno odgovaraju i budu najstrože kažnjeni

Izvor: Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.