Kako im je rečeno, izvjesnije je da će se rasprava i izjašnjavanje država članica održati naredne nedelje – u još neodređenom terminu.
Izvori Glasa Amerike nijesu mogli da potvrde da je, usljed diplomatske inicijative Sjedinjenih Država, odloženo zasjedanje Generalne skupštine – koja tehnički nije bila ni zakazana, pošto nije održana 2. maja – kada je za to bio određen prvobitni termin.
Iz kabineta predsjednika Srbije za Glas Amerike je rečeno da Aleksandar Vučić neće putovati u Njujork, gdje je najavio da će prisustvovati redovnoj sjednici Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija posvećenoj Bosni i Hercegovini, kao i sjednici Generalne skupštine o rezoluciji o Srebrenici – za koju je u ponedeljak rekao da će se održati u istom danu, u srijedu 15. maja.
Kako je precizirano Glasu Amerike u Ujedinjenim nacijama, za usvajanje nacrta rezolucije potrebna je prosta većina članica Generalne skupštine – što uobičajeno iznosi 97 država od 193, koliko ih ukupno ima.
U vezi sa crnogorskim amandmanima na nacrt dokumenta, Glasu Amerike je rečeno da je predlog stigao malo kasnije u procesu, ali da su u toku pokušaji da se Crnoj Gori izađe u susret.
“U vezi su sa jasnijim/eksplicitnijim određenjem da su sudske presude u vezi sa genocidom donate protiv pojedinaca, a ne etničkih grupa ili država”, rečeno je Glasu Amerike u Ujedinjenim nacijama.
Ministarstvo spoljnih poslova Crne Gore saopštilo je u ponedeljak da je predlagačima uputilo amandmane na predlog rezolucije o genocidu u Srebrenici.
Kada je riječ o nacrtu teksta dokumenta u koji je Glas Amerike imao uvid – izmjene, koje su predložile države tokom konsultacija, trebalo bi da budu unijete u pasuse preambule, dok bi glavni pasusi trebalo da ostanu nepromijenjeni.
Izvor: Glas Amerike
Komentari