Predstavnici partija parlamentarne većine i zvanično su predali u skupštinsku proceduru Predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu. Rezoluciju su potpisali svi poslanici vladajućih stranaka osim predstavnika albanskih partija.
U tekstu rezolucije, kako saznajemo, oštro se osuđuje genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima u logoru Jasenovac tokom Drugog svjetskog rata.
Inače, na jučerašnjem sastanku se čulo više predloga, koji ni u jednom trenutku nisu isključivali donošenje rezolucije o Jasenovcu, ali dovode do odlaganja u tom procesu.
Jedan dio učesnika ovih razgovora smatra da rezoluciju treba donijeti nakon dobijanja IBAR-a, odnosno pozitivnog mišljenja od Evropske komisije, i kada bude izvjesno da će pregovori sa Evropskom unijom biti nastavljeni punim intenzitetom.
Rezoluciju o Jasenovcu najavio je nedavno predsjednik Skupštine Andrija Mandić, a premijer Spajić je rekao da je spreman da se ta rezolucija podrži. Očigledno neki predstavnici partija iz vladajuće većine smatraju da bi Hrvatska mogla negativno da utiče na dobijanje IBAR-a, s obzirom na to da nam je iz Zagreba prije nekoliko dana upućena protestna nota zbog najave Andrije Mandića da će rezolucija o Jasenovcu biti predložena.
Dio učesnika, prema našim nezvaničnim saznanjima, smatra da rezoluciju treba predložiti što prije, a među njima je i predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević.
On je insistirao da data obećanja budu ispunjena i da tekst rezolucije o Jasenovcu odmah uđe u parlamentarnu proceduru. O tome, međutim, nije postignut dogovor, pa su Spajić i Mandić zaduženi za krajnje rješenje.
Ovo je drugi sastanak vladajućih partija povodom rezolucije o Jasenovcu. Prethodno su o tome u ponedjeljak razgovarali lideri tih stranaka.
Zahtjev da se podnese taj predlog ispostavio je prošle sedmice Knežević, poručujući da to treba da učini Spajić. Zahtjev je uslijedio nakon što je premijer najavio da će Crna Gora na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija (UN) podržati predlog rezolucije o genocidu u Srebrenici.
Mandić je nakon prvog sastanka kazao novinarima da ima više predloga u vezi s rezolucijom o Jasenovcu i da sva otvorena pitanja treba rješavati dijalogom unutar vladajuće većine.
Protestna nota Hrvatske apostrofira "neprimjerenost manipulacijom žrtava Jasenovca u političke svrhe" i "instrumentalizacija Hrvatske za unutrašnju politiku u Crnoj Gori".
U noti upućenoj Ministarstvu vanjskih poslova izražava se zabrinutost zbog činjenicom da se spomen na žrtve Jasenovca "politizuje i zloupotrebljava za unutrašnja politička nadmetanja u Crnoj Gori, te stavlja u kontekst rasprava o Rezoluciji Generalne skupštine UN o komemoraciji genocida u Srebrenici", s kojom, kako tvrde, nije ni u kakvoj političko-istorijskoj vezi, i to na način koji ne doprinosi iskrenom izražavanju pijeteta prema žrtvama, osudi zločina i razvijanju kulture sjećanja.
U protestnoj noti Hrvatske naša država se poziva da se suzdrži od bilo čega što može ugroziti njen put prema Evropskoj uniji.
Komentari