Sabor Srpske pravoslavne crkve saopštio je da je u Sinodu mandat prestao mitropolitu crnogorsko-primorskom Joanikiju i episkopu bačkom Irineju, čime će oni u narednom jednogodišnjem periodu biti „članovi-zamjenici“ tog najvažnijeg tijela SPC. Članovi Sinoda u preostalom jednogodišnjem mandatu ostaju episkop braničevski SPC Ignjatije i episkop gornjo-karlovački te crkve Gerasim, a za nove članove u predstojećem dvogodišnjem mandatu izabrani su episkop zvorničko-tuzlanski Fotije i episkop raško-prizrenski Teodosije.
Sabor predstavlja neku vrstu crkvene skupštine, okuplja arhijereje iz zemlje i dijaspore, dok je Sinod – crkvena vlada. Na ovogodišnjem redovnom zasijedanju izabrana su četiri nova episkopa koja će biti na dužnost pomoćnika – vikara već postojećim arhijerejima.
EPARHIJE I MITROPOLIJE
Najzanimljiviji dio Sabora su svakako odluke o formiranju novih eparhija i najava o formiranju novih mitropolija. Formirane su i četiri nove eparhije SPC u Evropi. Sabor SPC je saopštio da se bavio i temom organizacije te crkve, kao i izmjenama i dopunama odredaba njenog ustava koje se tiču titula eparhijskih arhijereja.
Mada Sabor nije precizirao o čemu je riječ, ali kako piše nova.rs radi se o podizanju nekih sadašnjih episkopskih titula na viši nivo, kao što je to na svom sajtu objavila zvorničko-tuzlanska eparhija.
Episkop Fotije naveo je javno da će njegova nova titula biti arhiepiskop i mitropolit zvorničko-tuzlanski, ali će početi zvanično da se primjenjuje kada službeno o tome dobije pisanu odluku Sabora.
ARHIEPISKOPI
- U svakom slučaju, dobijanje ove drevne titule lično smatram blagoslovom Crkve, i gledam na to kao na zajednički doprinos svih crkvenih djelatnika i svih naših vjernika kroz istoriju, a posebno onih od 1920. godine, kada je naša eparhija iz statusa mitropolije, zarad jedinstva Srpske crkve, vraćena u status eparhije, naveo je episkop zvorničko-tuzlanski Fotije na sajtu Eparhije.
Izvori opozicionog portala nova.rs ne isključuju mogućnost da još sedam ili osam episkopija dobiju status mitropolije, uključujući i episkopiju vranjsku na čijem čelu je zloglasni Pahomije. Dobijanje arhiepiskopskog, odnosno mitropolitskog zvanja za Pahomija bio bi skandal imajući u vidu da je riječ o čovjeku koji je bio osumnjičen za pedofiliju od strane četiri maloljetna dječaka.
Upravo je nova titula episkopa Fotijea indikativna, jer je riječ o čovjeku koji se protivio da Joanikije bude izabran za mitropolita.
Mitropolit Joanikije je na prošlom saboru, odlukom o ukidanju Episkopskog savjeta SPC u Crnoj Gori, izgubio titulu arhiepiskopa cetinjskog i egzarha pećkog trona koju je trebalo da naslijedi od Amfilohija. Titulu arhiepiskopa, međutim, dobiće episkop tuzlansko-zvornički Fotije čime je Cetinjska mitropolija, nekada druga po značaju u SPC, potpuno degradirana i svedena na nivo obične episkopije kojih će biti preko 40.
OBRAČUN SA ,,AUTONOMAŠIMA“
U pitanju je kontinuitet odluka Sabora SPC kojima se nakon smrti mitropolita Amfilohija dodatno urušava značaj Mitropolije cetinjske i vrši obračun sa tkz. autonomašima iz klera MCP koji žele, koliko-toliko, uticajnu mitropoliju u SPC.
Sve je počelo još 2021. godine odlukom Beogradske patrijaršije o ukidanju Episkopskog savjeta u Crnoj Gori čime je izvršena jaka centralizacija nove uprave SPC, a Mitropolija crnogorsko-primorska, druga po rangu u SPC, svedena je na nivo episkopije.
Kako je Pobjeda ranije objavljivala u serijalu,kstova, Episkopski savjet Pravoslavne crkve u Crnoj Gori je konstituisan odlukom Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve (AS br. 95/zap. 208) od 26. maja 2006. godine kojom je predsjedavao pokojni patrijarh srpski Pavle.
Po toj odluci Sabora iz 2006. godine Pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori sačinjavaju eparhije Srpske pravoslavne crkve: Mitropolija crnogorsko-primorska i Eparhija budimljansko-nikšićka, kao i djelovi Mileševske i Zahumsko-hercegovačke eparhije. Po odluci Sabora, Episkopski savjet Pravoslavne crkve u Crnoj Gori sačinjavaju episkopi eparhija crnogorsko-primorske, budimljansko-nikšićke, mileševske i zahumsko-hercegovačke. Episkopskim savjetom predsjedava arhiepiskop cetinjski i mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, navodi se u odluci kojom je tada Amfilohiju data nova titula, a koja je, odlukom prošlog sabora - ukinuta.
Izvori opozicionog portala nova.rs ne isključuju mogućnost da još sedam ili osam episkopija dobiju status mitropolije, uključujući i episkopiju vranjsku na čijem čelu je zloglasni Pahomije. Dobijanje arhiepiskopskog, odnosno mitropolitskog zvanja za Pahomija bio bi skandal imajući u vidu da je riječ o čovjeku koji je bio osumnjičen za pedofiliju od strane četiri maloljetna dječaka
Ta činjenica ukazuje na pravi motiv odluke Sabora SPC da se ukidanjem Episkopskog savjeta u Crnoj Gori izvrši obračun sa ranijim odlukama Sabora iza kojeg su svojim autoritetom, ali i potpisima, stali mitropolit Amfilohije, ali i patrijarh Pavle.
Ukidanjem Episkopskog savjeta Pravoslavne crke u Crnoj Gori kao i činjenicom da mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije nema više titulu arhiepiskopa cetinjskog i egzarha pećkog trona, Sabor SPC je tada snažno udario na nasljeđe pokojnog mitropolita Amfilohija Radovića, ali i patrijarha Pavla, koji je svojim potpisom stao iza takve odluke Sabora u maju 2006. godine. Takav rasplet najavio je i sam Joanikije, koji je, prije nego što je izabran, Mitropoliju svrstao u red bilo koje episkopije SPC.
U pitanju je kontinuitet odluka Sabora SPC, kojima se, nakon smrti mitropolita Amfilohija, dodatno urušava značaj Cetinjske mitropolije i vrši obračun sa tkz. autonomašima iz klera MCP, koji žele koliko-toliko uticajnu Cetinjsku mitropoliju SPC
Joanikije drugi put nije htio na ručak sa Vučićem
Na radnom ručku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, predsjednika entiteta Republike Srpske Milorada Dodika, patrijarha Porfirija i episkopa Srpske pravoslavne crkve, nijesu se pojavila četiri episkopa. Mitropolit dabrobosanski Hrizostom, mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, episkop diseldorfski i cijele nemačke Grigorije i episkop zapadnoamerički Maksim. Sastanak u formi radnog ručka održan je 17. maja u Beogradu, objavila je nova.rs,
Baš kao i prošle godine u ovo vrijeme, kako piše taj portal, pomenuta četvorka ni tada nije prisustvovala.
Nova.rs piše da se tako ponovo podgrijava priča o tome da postoji jedna struja među episkopima SPC koji se manje-više otvoreno suprotstavljaju politici koju sprovodi režim u Srbiji.
- Zato i služi kampanja koja se preko dijela režimskih medija sprovodi prema njima, posebno prema vladikama Grigoriju i Maksimu, zaključuje taj portal.
Izvor:Pobjeda
Komentari