Švajcarska će od 15. do 16. juna ove godine biti domaćin mirovnog samita posvećenog pitanjima međunarodne bezbjednosti, prevazilaženja rata i ruske agresije. Mirovni samit će biti najveći događaj za konsolidaciju međunarodnih napora za rješavanje hitnih globalnih sigurnosnih problema. Svoje učešće je već potvrdilo 80 šefova država i vlada. Kijev posebno računa na učešće zemalja globalnog juga. Svrha samita je pokretanje mirovnog procesa i razvoj praktičnih koraka na putu ka miru. Sve države su pozvane da podijele svoje ideje i viziju pravednog i trajnog mira u Ukrajini. Među glavnim pitanjima koja su stavljena na dnevni red Samita su: razmjena zatvorenika "svi za sve", povratak ukrajinske djece, deportovanih Ukrajinaca, pitanja nuklearne i prehrambene sigurnosti. Samit će se održati bez Rusije, jer trenutno nije spremna da odustane od zahtjeva za legalizaciju opljačkanog u Ukrajini, i to i dalje naziva "sagledavanjem svojih interesa".
"Posjeta američkog predsjednika Džozefa Bajdena Švajcarskoj važna je za mirovni samit i druge lidere koji gledaju na reakciju Vašingtona", rekao je predsjednik Ukrajine. On je objasnio da SAD podržavaju održavanje samita, ali nije poznat nivo njihovog učešća, što nije najsnažnija odluka. "Odsustvo američkog lidera dobit će aplauz od strane ruskog diktatora Putina," dodao je on. Postoji mogućnost da američki predsjednik propusti samit zbog planiranog prikupljanja sredstava za predizbornu kampanju u Kaliforniji. Ukrajina takođe čeka odgovor Kine i Brazila. Među zemljama balkanskog regiona, Srbija još nije potvrdila svoje učešće.
Predsjednik Volodimir. Zelenski javno je pozvao kineskog lidera Si Đinpinga da prisustvuje samitu, međutim, kako je napomenula portparolka kineskog ministarstva vanjskih poslova Mao Ning, još nije donesena odluka o učešću Kine. Istovremeno, Peking podržava "održavanje mirovne konferencije koju će priznati i Rusija i Ukrajina". U međuvremenu, Gornji dom švajcarskog parlamenta podržao je prijedlog da se pojačaju mjere za protjerivanje stranih špijuna, s posebnim fokusom na ruske obavještajne agente, dok se Bern priprema da bude domaćin velikog samita čiji je cilj utrti put miru u Ukrajini. Zakonodavci gornjeg doma izglasali su rezoluciju sa formulacijom "da se uzastopno protjeruju ruski špijuni i drugi strani špijuni", koju je u obraćanju parlamentu podržala predsjednica zemlje Viola Amgerd. Franciska Roth, članica švicarskog parlamenta iz redova socijaldemokrata lijevog centra, rekla je da je neutralna Švajcarska magnet za špijune zbog koncentracije međunarodnih organizacija u zemlji. Prema domaćim specijalnim službama, to se posebno odnosi na ruske špijune. Pošto je ovu rezoluciju već podržao Donji dom, Vlada sada mora postupiti po njoj. Samit će biti održan u Švajcarskoj u blizini grada Lutzerna, koji će utrti put budućem mirovnom procesu u vezi s invazijom Rusije na Ukrajinu. Očekuje se da će na mirovnom samitu učestvovati više od 100 zemalja, dok su pozivi upućeni u 150 država. Rusija nije pozvana na samit. U Švajcarskoj se to objašnjavaju činjenicom da je Moskva više puta izjavila da nije zainteresovana za učešće.
Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski posjetio je Harkov, grad koji svakodnevno napadaju ruske snage. On je snimio video-poruku sa mesta jednog takvog napada, a posebno štamparije „Vivat“, koju su ruske trupe gađale raketama, gdje je ubijeno sedam zaposlenih, a povrijeđeno više od 20 ljudi, dok je više od 50.000 bibliotečkih knjiga pohranjenih u magacinu spaljeno. Napomenuo je da je „za Moskvu zadovoljstvo spaljivati knjige. Svi znamo s kim imamo posla. Rusijom vladaju ljudi koji želje da učine normom uništavanje života, uništavanje gradova i sela, podjelu nacija i brisanje nacionalnih granica ratom."
Predsjednik Ukrajine je naglasio da "nema naroda koji je sposoban da zaustavi takav rat samo svojim naporima - potrebno je učešće svih svjetskih lidera", podsjetivši na mirovni samit koji će se održati u Švajcarskoj. „Obraćam se svjetskim liderima, koji su trenutno na marginama globalnih napora da pripreme „samit mira“: predsjedniku Bajdenu, lideru Sjedinjenih Država, i predsjedniku Si Đinpingu lideru Kine. Ne želimo da Povelja UN gori kao ove knjige. Nadam se da ni vi to ne željite. Molim vas, pokažite svoje vodstvo u promovisanju mira“, rekao je Zelenski. Svima nam je potreban pravi mir, a ne samo pauza između udaraca. Napori svjetske većine najbolja su garancija ispunjenja svih obaveza. Govoreći o Rusiji, predsjednik Ukrajine je istakao: „Da li Rusija želi dijalog? Ukrajina ima najveće svjetsko iskustvo prevare Rusije u pregovorima. Obmana, koja je bila paravan za Kremlj da se pripremi za ovaj rat." Zato su potrebni globalni napori da se održi mirovni samit uz učešće svjetskih lidera koje Moskva ne može prevariti.
Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko
Komentari