Države NATO-a su u stanju da obezbijede manje od pet odsto kapaciteta protivvazdušne odbrane neophodne da zaštiti svoje članice u centralnoj i istočnoj Evropi od napada punog obima.
Jedan visoki diplomata NATO-a rekao je za Fajnenšal tajms da je sposobnost odbrane od projektila i vazdušnih udara „glavni dio plana za odbranu istočne Evrope od invazije“.
- A trenutno to nemamo. Vazdušna odbrana je jedna od najvećih rupa koje imamo - upozorio je on.
Ministri spoljnih poslova NATO-a okupljaju se danas u Pragu na dvodnevnom samitu, kako bi pripremili samit lidera alijanse u Vašingtonu u julu, na kome će jačanje evropske odbrane biti centralna tema.
Neuspjeh evropskih država NATO-a u posljednjih nekoliko mjeseci da obezbijede dodatnu opremu za protivvazdušnu odbranu Ukrajini naglasio je problem sa ograničenim zalihama skupih sistema koji se sporo proizvode. To je podstaklo niz inicijativa u pokušaju da se pronađu dugoročna rješenja.
- Novi odbrambeni planovi NATO-a značajno povećavaju zahtjeve za vazdušnu i protivraketnu odbranu u količini i spremnosti - rekao je neimenovani zvaničnik NATO, dodajući da zemlje ulažu u nove sposobnosti protivvazdušne odbrane, uključujući borbene avione.
- Tako da smo uvjereni da je NATO odvraćanje od Rusije i dalje snažno - dodao je on.
Neposredno nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine SAD su rasporedile sistem protivvazdušne odbrane "Patriot" da bi zaštitile aerodrom u južnoj Poljskoj koji je postao čvorište za isporuku zapadnog oružja u Kijev. Ali zvaničnici upozoravaju da članice NATO-a imaju toliko malo takvih sistema na raspolaganju da su njihovi kapaciteti za dalje raspoređivanje van svojih teritorija ozbiljno ograničeni, piše FT.
Komentari