Većina afričkog zlata vrijedno desetine milijardi dolara završi u Emiratima

PROVEDENO ISTRAŽIVANJE

Većina afričkog zlata vrijedno desetine milijardi dolara završi u Emiratima

Švajcarska organizacija za pomoć i zastupanje SwissAid je svojim istraživanjem utvrdila da afrički mali rudnici i zanatlije godišnje proizvedu zlato vrijedno 35 milijardi dolara, a koje ostane neprijavljeno.

Zatim se zlato krijumčari izvan Afrike koja je najveći proizvođač ovog plemenitog metala na svijetu. Samo 2022. godine je s ovog kontinenta prokrijumčareno 435 tona zlata koje je vrijedno 30,7 milijardi dolara. Tvrdi se da većina tog zlata, između 80 i 85 posto, završi u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Većina afričkog industrijskog zlata, koje čini 11 posto od ukupno proizvedenog zlata, izvozi se u Južnoafričku Republiku, Švicarsku i Indiju, a koristi se u medicini te u tehnološkoj, automobilskoj, zrakoplovnoj i odbrambenoj industriji.

Kada je u pitanju afričko zlato proizvedeno i u malim rudnicima i zanatskim radionicama te industrijsko zlato, u njegovom uvozu su 2022. prednjačili Emirati, Švicarska i Indija. Preciznije, 80 posto afričkog zlata je izvezeno u spomenute države, od čega se 47 posto odnosi na izvoz u UAE.

Neprijavljeno zlato je zlato koje nije prijavljeno ili nije deklarirano za izvoz. Većina zlata se deklarira tek kada se iz Afrike izveze u neku drugu državu, tj. tek tada postaje legalno.

U SwissAidu su ukazali da kada se ovaj plemeniti metal deklarira u zemlji kao što je UAE, onda se može legalno izvoziti u druge zemlje, a zakoni tih zemalja su vrlo često labavi kada je u pitanju utvrđivanje stvarnog porijekla zlata.

U Švicarskoj se posljednja lokacija obrade zlata smatra mjestom njegovog porijekla. Pa tako ako je zlato izvezeno iz Emirata, onda će se ova država smatrati njegovim porijeklom iako je stvarno porijeklo iz neke druge države, prenosi CNBC.

Izvor:Klix.ba

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.