To je, između ostalog, rezultat posjete crnogorskog ministra pravde Andreja Milovića Vašingtonu, tokom koje je, prema pouzdanim izvorima, pored zvaničnih susreta, imao i sastanke koji nisu bili planirani platformom koju je usvojila Vlada. Prema tim informacijama, Milović, koji je prvi crnogorski zvaničnik koji je nakon Mila Đukanovića bio u Bijeloj kući, potrošio je značajnu energiju u dogovaranju krovnog sporazuma, sa posebnim akcentom na značajno proširenje "crne liste SAD".
Kako saznajemo, Milović, kojeg mnogi vide i kao "američkog čovjeka", razgovarao je sa svojim sagovornicima u Vašingtonu, prije svega iz Službe za kontrolu imovine u inostranstvu (OFAC), ali i FBI, konkretno, u pojedinostima, "imenom i prezimenom", o političarima, organizacijama, medijima, novinarima i urednicima, NVO i biznismenima iz Crne Gore koji će se uskoro naći na proširenoj "crnoj listi" SAD. Pored toga, dogovarane su i konkretne mjere protiv lica i organizacija koje se nađu na "crnoj listi". Sve to je "upakovano" i u zvanične razgovore o saradnji Crne Gore i SAD u oblasti pravosuđa i bezbjednosti.
"Crna lista" SAD nedavno je proširena imenima državljana Crne Gore Branislava Mićunovića i Miodraga Dake Davidovića. Tada su se mnogi zapitali šta to, zapravo i znači. Do donošenja krovnog sporazuma to je značilo da oni koji su na "crnoj listi" i članovi njihove najuže porodice ne mogu ući u SAD, poslovati sa tom državom i sa kompanijama koje imaju sjedište u njoj. Sankcionisane osobe u javnosti tvrde da ih nije briga za sankcije, ali privatno mnogi troše vrijeme i novac u pokušaju da se ta odluka ukine. Nakon što krovni sporazum postane dio pravnog sistema Crne Gore, sankcije će intenzivnije uticati na ove pojedince i njihov ugled, na njihovu finansijsku situaciju i poslovanje, na njihove bankovne račune i mogućnost pristupa komercijalnim kreditima ili kreditnim karticama. Naime, usvajanje krovnog sporazuma sa Sjedinjenim Državama značiće da sankcije SAD mogu da se imlementiraju i kroz crnogorski pravosudni i privredni sistem. To podrazumijeva onemogućavanje poslovanja, zabranu otvaranja računa, ali i gašenje računa tih lica i organizacija u bankama.
U Bosni i Hercegovini se i najviši zvaničnici Republike Srpske na razne načine dovijaju da prime platu jer je to ne mogu uraditi preko računa u bankama zato što su na "crnoj listi" SAD.
Komentari