Predlog ima malo šanse da bude usvojen u gornjem domu Senatu, gdje su demokrate većina i predsjednik Džo Bajden je izrazio protivljenje, prenosi N1.
Međutim, za republikansku većinu u Predstavničkom domu, koja je predložila tekst, jučerašnje glasanje pokazuje da su „SAD čvrsto uz Izrael. Oni odbijaju da međunarodne birokrate izdaju, bez ikakvog razloga naloge za hapšenje protiv izraelskih vođa za nepostojeće zločine, rekao je poslanik Predstavničkog doma Majk Džonson.
Tužilac MKS Karim Kan je 20. maja zatražio hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua kao i vođa palestinskog Hamasa zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti počinjenih u pojasu Gaze i u Izraelu.
Ako to odobri „panel sudija“, onda 124 zemalja članica MKS-a mogu da pristupe hapšenjima. Ni SAD ni Izrael, međutim, nisu članovi Međunarodnog krivičnog suda.
Predsjednik SAD Džo Bajden je, kada je tužilac Kan objavio nalog, rekao da je to „skandalozno“ ali je Bijela kuća prošle nedelje kritikovala inicijativu republikanaca ocjenjujući da kažnjavanje Međunarodnog krivičnog suda nije „dobar pristup“.
Tekst koji je izglasan juče kada su za njega glasali republikanski članovi i oko petine demokrata u Donjem domu, zabranio bi zvaničnicima MKS-a uključenim u taj slučaj, ulazak na američku teritoriju.
Komentari