Rakočević: Rezolucija o genocidu u Jasenovcu visi kao mač iznad evropske perspektive Crne Gore

Rakočević: Rezolucija o genocidu u Jasenovcu visi kao mač iznad evropske perspektive Crne Gore

Poslanici crnogorskog parlamenta počeli su raspravu o zakonima potrebnim za dobijanje Izvještaja o procjeni ispunjenosti privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24 (IBAR), a glasanje je, shodno dogovoru na Kolegijumu predsjednika Skupštine, planirano za četvrtak poslijepodne.

Na sjednici Skupštine juče usvojen je dnevni red, na kome je osim 12 zakona u vezi sa dobijanjem IBAR-a, i tačka izbori i imenovanja.

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić je rekao da će u četvrtak završiti najveći dio tačaka i glasati o njima, a u petak o preostalima.

Poslanici će danas raspravljati o predlogu zakona o lobiranju, izmjeni i dopuni zakonika o krivičnom postupku, izmjenama i dopunama zakona o sudovima, izmjenama i dopunama zakona o Sudskom savjetu i sudijama

Poslanici će se izjasniti i o predlogu zakona o izmjenama i dopunama zakona o državnom tužilaštvu, izmjeni i dopuni zakona o specijalnom državnom tužilaštvu, sprečavanju korupcije, izmjenama i dopunama zakona o oduzimanju imovinske koristi stačene kriminalnom djelatnošću, izmjenama i dopunama zakona o Centru za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu.

Skupština će raspravljati o predlogu zakona o medijima, nacionalnom javnom emiteru i javnom medijskom servisu Crne Gore, audio-vizualno-medijskim uslugama.

Tok sjednice: 

Govoreći o predlogu zakona o lobiranju Nikola Rovčanin iz Demokrata kaže da je upravo ovo sedmo zasijedanje istorijsko zasjedanje ovog parlamenta.

"Što se tiče samog zakona o lobiranju, ovaj tekst predstavlja veliko unapređenje u odnosu na prethodni zakon. Lobiranje predstavlja jedan set aktivnosti u vršenju uticaja na javne politike, na državne organe, organe lokalne samuprave, u dijelu zadovoljenja interesa naručioca lobiranja. Dakle, ozakonjenje i precizan postupak lobiranja u cilju zadovoljenja određenih interesa, pa kada su u pitanju i javne nabavke, i veliki infrastrukturni projekti, i ne samo čin lobiranja, već i namjera za lobiranje

Prethodni zakon iz 2014. godine je praktično bio mrtvo slovo na papiru, nije bio dovoljno široko postavljen, nije zaživio, o tome svjedoči i da imamo u prethodnih desetak godina, od kada je on na snazi, ukupno upisano šest lobista, jednog naručioca i jedno pravno lice. To dovoljno potvrđuje da zakon nije dao željene rezultate i otuda i potreba da se napravi ovaj tekst", rekao je Rovčanin.

Poslanik DPS-a Nikola Milović kaže da istorija ne počinje od ovoga saziva parlamenta, niti od ove vlade, niti dio evropskih integracija počinje ovim sazivom parlamenta.

"Odavno smo u procesu evropskih integracija i aktualni politički trenutak svjedoči da nekoliko dana pred izbore za Evropski parlament oživljavamo u potpunosti politiku proširenja. Ovo je vrlo dobro zbog partnerskog odnosa koju imamo sa Evropskom Unijom i dobro je i za Evropsku Uniju, ali još bolje je za Crnu Goru. I danas se nalazimo pred setom zakona koji su jedna stepenica kao onome što je suštinski proces priključenja Crne Gore Evropskoj Uniji, suštinski proces koji treba da da završetak samog integracionog puta.

U okviru ove politike proširenja, malo smo drugačije išli nego ostali, ali ono što je fakat i činjenica jeste da moramo da ispunjavamo ugovore i odnose koje smo definisali s Evropskom Unijom i oni se odnose na sporozum o stabilizaciji i poduživanju. Ono što smatram jeste da će i ovaj zakon u početnim fazama biti mrtvo slovo na papiru zato što u prethodnih nekoliko godina imamo klasično uništavanje crnogorskih institucija i onda se postavlja pitanje na koji način ćemo sprovoditi zakon ako nemamo jačanje samih institucija", rekao je Milović.

Milović je dodao da se Crna Gora ne nalazi ništa bliže EU u odnosu na prethodne godine.

Poslanik DNP-a Vladislav Bojović kaže da ove zakone ne treba tretirati kao IBAR zakone. 

"Ne trebaju nam da bi eventualno zavarali Europsku uniju kako ispunjavamo standarde, već nam trebaju prije svega zbog Crne Gore i zbog pokušaja da u praksi i u realnosti određene stvari promijenimo, bolje reći da stvorimo osnovu kako bismo oslobodili institucije, i spriječili ili suzbili rasprostranjenu visoku korupciju u Crnoj Gori. I ovaj zakon o lobiranju koji je usvojen 2014. i mnogi drugi zakoni su služili isključivo kao paravan da politički vrh države, dakle da ključni nosioci funkcija u DPS-u, a samim tim i u državi, sve zakone u ovoj instituciji i u drugim institucijama prilagođavaju interesima pojedinaca kako bi se lakše realizovala korupcija, pljačka državnih resursa i bogaćenje pojedinaca.

Nema zakona koji je tretirao bilo koju oblast u kojoj neko od velikih igrača nije planirao da se ugradi, a da vrh Demokratske partije socijalista, bolje reći parlamentarna većina, umisle da to rade zvanični lobisti, nije uvodila norme koji su olakšavali tim ljudima iz svere kriminala i visoke korupcije spregnute sa ljudima iz političkog vrha vlasti da pljačkaju ovu državu, ove građane, pljačkaju resurse i da sprovode razne vidove organizovanog kriminala i korupcije i enormno se bogate dok su ostali građani dovedeni u situaciju kako su dovedeni", rekao je Bojović.

Bojović navodi da pozivi na radikalne poteze i krvne osvete se koriste kako bi se, dodaje, srpiječilo procesuiranje onih koji su kreatori i nosioci visoke korupcije u Crnoj Gori.

Poslanik DPS-a Nikola Rakočević je rekao da je Bojović prilikom izlaganja u negativnom kontekstu govorio o poslaničkom klubu DPS-a.

"Rezolucija o genocidu u Jasenovcu visi kao mač iznad evropske perspektive Crne Gore, to što nije na ovoj sjednici, a i dalje u skupštinskoj proceduri, nije zavaralo, ne samo Hrvatsku, nego nije zavaralo ukupno EU. Zbog toga i ovu priliku sada koristimo.  Povucite iz procedure sve što koči naš evropski put, jer ne završava se sa IBAR-om naša integracija u Evropsku uniju. Naprotiv, ona tek tada treba da počne u završnoj fazi. Umjesto diskreditacija, umjesto priča već ispričanih, pogledajmo šta smo sami uradili, pogledajmo naše dijelo i ono najbolje govore o svima nama. A bojim se da ova parlamentarna većina ili makar jedan njen veliki dio nema čime da se ponosi. Ni u svom političkom radu, ni u onome što su rade posljednje četiri godine", rekao je Rakočević.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.