Taj iznos, odnosno 2.000 eura po radniku, nešto umanjen zbog advokatske naknade, trebalo bi da bude podijeljen radnicima do 14. juna, kada ističe šest mjeseci od objave presude u Službenom listu Crne Gore, saopštio je za "Dan" Milan Vukčević, predstavnik radnika "Radoja Dakića".
– Do sada je riješeno 1.968 ustavnih žalbi. I država je po rješenjima uplatila po 2.000 eura, što znači da je neko Crnoj Gori napravio štetu od desetine miliona eura – rekao je on.
Vukčević smatra da tim isplatama pravda i dalje nije u potpunosti zadovoljena prema radnicima "Radoja Dakića" jer, kako je istakao, ista suma, odnosno 2.000 eura, isplaćena je svim radnicima bez obzira koliko imaju radnog staža i kolika su im potraživanja.
Vukčević samatra i da novčani iznos za duševne bolove u 2016. i 2024. godini ne može biti isti, jer su u tom slučaju povrijeđeni članovi 22 i 58 Ustava Crne Gore, kao i član 6, stav 1 Evropske konvencije za ljudska prava.
On je podsjetio da je Evropski sud potvrdio odluku Ustavnog suda Crne Gore da su prava bivših radnika "Radoja Dakića" povrijeđena i da država mora da im nadoknadi štetu. Evropski sud je predstavke proglasio prihvatljivim, osim za četiri podnosioca u predmetu "Bešović i drugi protiv Crne Gore", i utvrdio povredu prava na pravično suđenje, i zaštite imovine zbog neizvršenja domaćih odluka donijetih u korist podnosilaca predstavki, a protiv privrednog društva.
– Znači, neko je svjesno kršio Ustav. A zna se ko ga je kršio. Izvršna vlast sprovodi odluke zakonodavne i sudske vlasti, znači onaj koji je sedam puta bio premijer prekršio je Ustav Crne Gore i odgovoran je za ovoliki dug države – naglasio je Vukčević.
Ukazao je da su, zbog nezakonitog djelovanja i odugovlačenja isplate dugovanja radnicima "Radoja Dakića", kamate dostigle glavnicu duga.
Vukčević je za "Dan" saopštio da je on kao predstavnik radnika "Radoja Dakića" i kao predstavnik manjinskih akcionara nekadašnje kompanije obavijestio 7. decembra nadležne, presjednika Skupštine i Vlade, o kršenju Ustava i napravljenoj šteti po državu. Takođe, Specijalnom državnom tužilaštvu po tom osnovu predata je i tužba.
Vukčević je podsjetio da su sve presude u slučaju "Radoja Dakića" donijete tako da je prekršen Zakon o suđenju u razumnom roku, za šta je kazna od 300 do 5.000 eura, što uvećava štetu koja je napravljena državni Crnoj Gori.
On je saopštio da se rješenje presude o duševnim bolovima čeka i nekoliko pojedinačno podnijetih ustavnih žalbi.
Komentari