ržavni revizor Siniša Čađenović, kojeg je Odbor za ekonomiju predložio za senatora Državne revizorske institucije (DRI), ocijenio je paušalnim navode njegove koleginice Jadranke Delibašić da je u konfliktu interesa i da ne može biti izabran na tu funkciju.
Komentarišući navode Delibašić, Čađenović je kazao da se njen podnesak Skupštini formalno-pravno ne može smatrati žalbom, imajući u vidu da u ovoj fazi procesa nije ustanovljen pravni lijek. Ukazuje da bi Delibašić, kao pravnica, morala znati da nije svaki dodatni rad konflikt interesa sam po sebi, što propisuje član 79 Zakona o državnim službenicima i namještenicima na koji se poziva.
– Službenik može van radnog vremena obavljati poslove ili pružati usluge samo ako ta djelatnost, odnosno rad ne predstavlja sukob interesa. Ukoliko je imala argumente da moje angažovanje u NVO po ugovoru o djelu, a ne po ugovoru o radu koji je osnov za dopunski rad, predstavlja iz nekog razloga konflikt interesa, onda je ista imala i obavezu da navede konkretne razloge zašto bi takvo angažovanje predstavljalo konflikt interesa na način da me sprečava da nepristrasno i profesionalno obavljam svoj posao – naveo je Čađenović.
Napominje da kršenje ovih odredbi povlači disciplinsku odgovornost, ali ističe da se protiv njega, po tom osnovu, ne vodi nikakav postupak. Ukazuje i da eventualna disciplinska odgovornost može uticati isključivo na njegov radni status, ali ne i na njegovo pravo da bude biran na javnu funkciju.
– Dakle, ne pravi se razlika između instituta nespojivosti funkcije (konflikt interesa) za čije je utvrđivanje nadležna Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) i koji može biti smetnja pri imenovanju na javnu funkciju i instituta disciplinske odgovornosti koji je isključivo vezan za radni odnos. Pri tome napominjem da je matični Odbor za sve kandidate dobio potvrdu iz ASK-a da nijesu u konfliktu interesa i da u tom smislu nema smetnji za imenovanje na javnu funkciju – navodi Čađenović.
Tvrdi da bi, kada bi njegovo angažovanje predstavljalo konflikt interesa, to značilo i da je „rukovodilac DRI takođe u višestrukom konfliktu interesa jer je predsjednik Udruženja pravnika i angažovan u fondacijama „Sula Radov“ i „Petrović Njegoš“.
– Ovdje bi se mogli pobrojati i drugi angažmani senatora DRI: predavači kod subjekta revizije (Uprave za ljudske resurse), kao i pravnih lica sa kojima DRI poslovno sarađuje (instituti računovođa i revizora i sertifikovanih računovođa), članovi nadzornih tijela nad subjektima revizije (Savjet za građansku kontrolu rada policije), članovi vladinih tijela (Savjet za konkurentnost), komisija (Komisija za ispit za državnog revizora), revizorski odbori u privredi i slično – navodi Čađenović.
Tvrdi da Delibašić zaboravlja da je ona imenovano lice bez konkursa na mandat od pet godina i da, za razliku od njega, možda potpada pod član 3 Zakona o sprečavanju korupcije u kategoriji javnih funkcionera, iako u praksi načelnici i rukovodioci odjeljenja DRI ne podnose ASK-u izvještaje o imovini i prihodima.
– S obzirom na to da se konflikt interesa, shodno Zakonu o sprečavanju korupcije, primarno odnosi na javne funkcionere, ukoliko bi se vodili logikom koleginice onda je ona prije konkursa trebalo da podnese ostavku na rukovodeću poziciju u DRI, što naravno nema logike, jer Zakon o DRI, za razliku od Zakona o sprečavanju korupcije, nema propisana ograničenja u smislu prethodnog roka u kojem je zabranjeno kandidatu za člana Senata da obavlja određene funkcije/poslove. To je ujedno i nedostatak Zakona o DRI na koji smo u inicijativi za ocjenu ustavnosti ukazali kolega Milan Popović i ja – zaključuje Čađenović u reagovanju.
Izvor:Pobjeda
Komentari