Zvanični dio sastanka između predstavnika Evropske komisije i političara iz Bosne i Hercegovine, u čijem fokusu je provođenje odluke Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Sejdić-Finci, i mehanizam koordinacije BiH sa Evropskom unijom je završen bez uspjeha, javlja iz Brisela reporterka Al Jazeere Katarina Drlja.
Evropska komisija pokrenut će uvođenje sankcija oduzimanjem 47 miliona eura od IPA fondova.
Agencija Fena nezvanično saznaje da će u narednom periodu EU preuzeti na sebe da razradi koncept implementacije presude u predmetu Sejdić-Finci.
Sastanak u okviru dijaloga je organizovan na inicijativu evropskog komesara Unije za proširenje Štefana Fulea.
Materijal sa sastanka bit će dostupan na internetskoj stranici Evropske komisije od 14 sati, saopšto je portparol komesara za proširenje Peter Stano.
Bez konkretnih dogovora
Sastanak lidera sedam bh. političkih stranaka sa evropskim komesarom za proširenje Štefanom Fuleom završen je bez konkretnih dogovora, potvrdili su učesnici sastanka u Briselu.
Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović potvrdio je kako „postoje šanse za dogovor, ako bude sreće“, i dodao kako su „političari razgovarali, ali da ništa nije dogovoreno“.
Po njemu, nije usaglašen ni koordinacijski mehanizam, ali predstavnici EU-a napravili su listu ideja koje su čuli od bh. političara, kao pokušaj traženja kompromisa na osnovu iznesenih stavova“.
„Osnova svega je da Federacija BiH bude jedna izborna jedinica iz koje se biraju dva člana Predsjedništva BiH i da osiguramo da jedan narod drugom narodu ne bira predstavnike. Postoji način na koji bi se to radilo, ali pola nas nije razumjelo ideju kako da se to uradi“, naveo je Čović.
Novi rok za dogovor nije naveden, ali Čović očekuje kako se cijela situacija treba riješiti „u narednih nekoliko dana“.
„Ako oni osjete kroz bilaterne razgovore da oko ovog prijedloga možemo naći rješenje, onda bi nas pozvali na novi sastanak i potpisivanje prijedloga. U narednih nekoliko dana trebamo dobiti šansu za potpis, ako do toga dođe. Ako ne onda nikome ništa“, ukazao je Čović.
Na razgovorima u Briselu bili su predsjednici SNSD-a Milorad Dodik, SDS-a Mladen Bosić, SDP-a BiH Zlatko Lagumdžija, HDZ-a BiH Dragan Čović, HDZ-a 1990 Martin Raguž, SBB-a Fahrudin Radončić i zamjenik predsjednika SDA Bakir Izetbegović.
Sastanku su prisustvovali i predsjedavajući Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda, te premijeri Republike Srpske Željka Cvijanović i Federacije BiH Nermin Nikšić.
Usaglašavanje detalja
Treća runda prekinuta je prošle sedmice, kako bi se političkim liderima iz Bosne i Hercegovine dalo vremena da usaglase detalje sporazuma o provođenju odluke u slučaju Sejdić-Finci i o mehanizmu koordinacije.
Presudom Suda u Strasbourgu je određeno da BiH uskladi Ustav, kako bi pripadnici ostalih naroda mogli biti birani u Predsjedništvo i Dom naroda.
Ranije ovog mjeseca zastupnici 47 zemalja članica Vijeća Evrope u Strasbourgu odbacili su najavljivane sankcije Bosni i Hercegovini.
Parlamentarna Skupština Vijeća Evrope traži od vlasti i političkih lidera u BiH da bez odgađanja izmijene Ustav i izborno zakonodavstvo u skladu sa presudom u predmetu Sejdić-Finci.
Skupština Vijeća Evrope dala je bh. političarima Preporuku kojom se naglašava neophodnost postizanja rješenja u cilju stvarnog napretka ove zemlje do kraja 2013. godine.
Predstavnici bh. entiteta Republika Srpska putuju u Brisel s ranije usaglašenim stavom o provođenju odluke Sejdić-Finci, a politički lideri iz entiteta Federacija Bosne i Hercegovine su u srijedu veče obavili posljednje konsultacije pred sastanak u četvrtak.
Osmosatni susret u Sarajevu u utorak između pet najvećih stranaka u FBiH - Hrvatska demokratska zajednica Bosne i Hercegovine, HDZ 1990, Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine, Stranka demokratske akcije i Savez za bolju budućnost Bosne i Hercegovine - nije završio dogovorom.
Pred odlazak u Brisel zamjenik predsjednika SDA Bakir Izetbegović istakao je kako se nada da će dogovor biti postignut.
On je najavio mogućnost da u Briselu bude razmatran i model koji je SDA ranije predložila, a koji, kako je naveo, izlazi u susret svima i svemu, osim sujeti ljudi koji žele biti predlagači.
EU očekuje konačno rješenje
Predsjednik HDZ-a 1990 Martin Raguž smatra da je potrebno uložiti sve napore kako bi dogovor bio postignut.
Na prethodnom sastanku u Briselu 1. oktobra stranački nadležni iz Bosne i Hercegovine potpisali su principe za sprovođenje odluke Sejdić-Finci, u kojima se navodi da će članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine biti birani direktno - jedan član iz RS-a, dva iz Federacije.
Učesnici sastanka dobili su od zvaničnika EU-a 10 dana za postizanje konačnog dogovora.
Dan uoči sastanka u Briselu iz Fuleovog ureda su poručili da od političara iz Bosne i Hercegovine u četvrtak žele čuti konkretna rješenja.