„Ali država nema preciznu i centralizovanu evidenciju ovih vrijednih predmeta i umjetničkih djela koja se nalaze u državnim i lokalnim institucijama“, poručili su oni.
Nedostatak precizne evidencije o umjetničkim djelima je uzrokovao da su, kažu oni, neka od njih otuđena, nijesu nikad pronađena i da nije bilo krivične odgovornosti za ove slučajeve.
„Druga su završila kao stečajna masa prilikom mijenjanja vlasničke strukture u državnim institucijama“, kazali su oni.
Ovo su, navode iz CDT, najvažniji zaključci analize “Umjetnička djela u crnogorskim državnim institucijama 2006-2022”, čija je autorka članica Savjeta CDT-a i istoričarka umjetnosti dr Tatjana Koprivica.
„U istraživanju, u čijem fokusu je period od 2006. do 2022. godine, su evidentirani mnogobrojni problemi: neadekvatno i neprecizno vođenje evidencije, nedostatak procjene vrijednosti od stručnih procjenitelja ili neadekvatna procjena njihove vrijednosti, nepostojanje precizne dokumentacije o umjetničkim djelima koja su, iz Državnog muzeja Crne Gore na Cetinju posuđena na upotrebu državnim institucijama, neadekvatno staranje o njima i dr“, saopštili su oni.
Kompletna publikacija je dostupna ovdje.
Izvor:M PORTAL
Komentari