Radionica je održana u sklopu projekta "Socijalne usluge podrške za starije u zajednici". U sklopu aktivnosti otvoren je i Klub za starija lica, koji će u narednom periodu biti mjesto za boravak, druženje i edukaciju, kako starijih, tako i mlađih generacija. Naglašeno je da je zlostavljanje starijih često skriveno i potcijenjeno, o njemu se ne govori, a nekada nije ni vidljivo, pa se ono uglavnom i ne prijavljuje nadležnim institucijama sistema. Socijalna radnica u bjelopoljskom Crvenom krstu Ivana Bulatović kazala je da je učestalost nasilja nad starijim osobama postala globalni društveni problem koji ugrožava ne samo njihovo zdravlje već i osnovna ljudska prava.
– Zlostavljanje starijih se nedovoljno prepoznaje, kako od strane samih starijih osoba, tako i od profesionalaca. Zajedničkim djelovanjem i podizanjem svijesti javnosti o važnosti prevencije i prijavljivanja nasilja nad starijim osobama možemo uticati na smanjenje njegove rasprostranjenosti – istakla je Bulatović i pozvala sve koji su izloženi nekoj vrsti nasilja da to i prijave jer "niko ne smije da prihvati nasilje kao nešto što mu pripada".
Predavač i gost na radionici Nataša Vuković, psiholog bjelopoljskog Doma zdravlja, naglasila je da su neprijavljivanje nasilja i zlostavljanja najčešće posledica tradicionalne kulture, stida, straha, ali i nedostatka podrške jer su zlostavljači najčešće članovi porodica starijih osoba.
– S obzirom na demografske trendove i sve veći broj osoba starijih od 65 godina u ukupnoj populaciji, realno je očekivati da ćemo se sa fenomenom zlostavljanja starijih sve više susretati. U cilju prevencije i suzbijanja nasilja uvijek treba poslušati stariju osobu ili osobu koja o njoj brine, intervenisati čim postoji i najmanja sumnja na nasilje i edukovati što veći broj osoba o načinima prepoznavanja zlostavljanja i zanemarivanja starijih osoba – istakla je Vuković, prenosi Dan.
Komentari