- Dese se neki socio-ekonomski faktori, onda psihološki motivi, kod mladih je to mladalački neki bunt. U nekim slučajima se dođe do velikih dugovanja pa osoba izvrši samoubistvo - kaže Petar Šćepanović iz Sektora za borbu protiv kriminala.
To su samo neki od uzroka nestanka osoba. Zbog prijave takvih slučajeva, telefon u policiji ne miruje.
- Evidentirano je da je u proteklih deset godina na teritoriji Crne Gore nestalo, odnosno dalje se traga za 1.432 lica. Za 1.385 lica je obustavljena ova potraga. Iz razloga što su pronađena - kaže Šćepanović.
Paradoksalno je da potragu, najčešće komplikuju oni od kojih se očekuje pomoć.
- Desi se, recimo, nedavanje odmah tačnih informacija i podataka gdje skrene istragu u nekom drugom pravcu. Bitno je da policijski službenici stalno budu u kontaktu s familijom lica koje je nestalo da prikupe što više podataka, pravi se taj psihološki profil licnosti - dodaje Šćepanović
Makar u odnosu na neke slučajeve koji do danas nijesu rješeni, neizostavno je pitanje o njihovoj eventualnoj povezanosti sa obračunima kriminalnih grupa.
- Neka lica se i dalje vode kao nestala, ali postoje određene policijske informacije koje se i dalje provejravaju. Ima i takvih slučajeva, ali dok se ne pronađe lice ne možemo se izjasniti o tom krivičnom djelu, događaju - objašnjava Šćepanović.
I dalje se kaže Šćepanović, traga za 47 osoba. Njih deset nestalo je tokom 2017. godine. Podsjećajući na slučaj nestanka dvogodišnje djevojčice u Srbiji, Šćepanović najavljuje i da će Crna Gora ubrzo uvesti sistem alarmiranja javnosti u slučaju nestanka djece.
Komentari