Austrijska prijestolnica je navodno bila i mjesto gdje su isplaćene ubice ruskog pilota Maxima Kuzminova koji je prošle godine svojim helikopterom prebjegao na ukrajinsku stranu.
To piše američki list The Wall Street Journal (WSJ) pozivajući se na neimenovane izvore iz obavještajnih službi zapadnih država. Prema novinama, evropske su zemlje protjerale 600 špijuna koji su radili pod diplomatskom krinkom nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Od tada su se u Austriji pojavili deseci novih špijuna. U posljednje dvije godine broj ruskih državnih službenika tamo je narastao na 500 s prijašnjih 300 na 400. Polovina njih radi kao špijuni, procjenjuju austrijski obavještajci, navodi WSJ.
Osoblje ruskog generalnog konzulata u Minhenu također se preselilo u Austriju nakon što je prošle godine zatvoren. "Rusko osoblje jednostavno se preselilo u Salzburg, austrijski grad s druge strane granice na istoku", nastavlja WSJ, pozivajući se na austrijske novinske izvore, dodajući da je nekoliko špijuna također bilo dio toga.
U Beču ruski diplomati i pomoćno osoblje djeluju na više od 40 nekretnina u vlasništvu Moskve ili ljudi ili kompanija povezanih s ruskom državom. Na krovovima tih zgrada postavljeni su uređaji za praćenje, od kojih neki služe za prisluškivanje satelitskih telekomunikacija.
Platili su za ubistvo pilota
Ruski dužnosnici u Beču također su navodno platili ljudima koji su pucali i ubili pilota Maxima Kuzminova u Španiji ovog februara. Rusija krijumčari velike količine gotovine u Austriju, a ruski diplomati potom taj novac distribuiraju po Evropi, često u svojim ličnim stvarima koje policija ne može kontrolirati.
"Postajemo problem za naše susjede jer nas Rusija koristi kao bazu za operacije", rekao je za WSJ visoki austrijski obavještajni izvor.
Američki list podsjetio je da je Beč već u vrijeme Hladnog rata bio zloglasno središte tajnih službi. Špijunaža je u Austriji, članici Evropske unije, legalna sve dok nije usmjerena protiv same Austrije, nastavlja list, navodeći da je riječ o neutralnoj zemlji izvan vojnih saveza.
"Kao hobotnica"
Zato su domaćini međunarodnim organizacijama, uključujući agencije UN-a i Organizaciju zemalja izvoznica nafte (OPEC), od kojih neke već dugo imaju špijune u svojim delegacijama, dodaje WSJ.
"Ruska obavještajna služba sada je poput hobotnice koja koristi svaki pipak. A glava joj je trenutno u centralnoj Evropi"; citirao je list neimenovanog evropskog obavještajca.
Prema WSJ-u, SAD također drži veliki špijunski kontingent u Austriji. U toj alpskoj republici nalazi se regionalni centar CIA-e koji "nadzire događaje u istočnoj Evropi i na Balkanu", navodi list.
Izvor:Klix.ba
Komentari