Prema najavama Nacionalne meteorološke službe temperature bi mogle dostići i više od 38 stepeni Celzijusa u djelovima regiona sjeverozapadnog Pacifika, srednjeg Atlantika i sjeveroistoka SAD, a u većem dijelu Zapada, temperature će verovatno biti 8 do 16 stepeni Celzijusa više od prosečnih za ovo doba godine.
Desetine temperaturnih rekorda širom SAD mogli bi da budu nadmašeni, što bi dovelo do toga da milioni potraže spas od toplote u rashladnim centrima od Oregona, preko Bulhed Sitija u Arizoni, do Norfolka u Virdžiniji.
Istočni dio SAD se takođe priprema za još više temperature. Baltimor i drugi djelovi Merilenda bili su pod upozorenjem o prekomernoj toploti, a prema prognozama temperature bi mogle da se popnu na 43 stepena Celzijusa.
U petak je u kalifornijskoj Dolini Smrti, jednom od najtoplijih mjesta na Zemlji, postavljen je novi toplotni rekord sa temperaturom koja je dostigla 52,8 stepena Celzijusa.
U Nidlsu, gradu blizu državne granice Kalifornije sa Arizonom i Nevadom, zabilježena je temperatura od 50 stepeni Celzijusa, čime je oboren rekord iz 2007. godine kada je registrovano 49,4 stepena Celzijusa. U Palm Springsu, Kalifornija, živa u termometru je pokazala 51,1 stepen.
Rekordna temperatura je zabilježena i u Feniksu u saveznoj američkoj državi Arizoni, gdje je izmjereno 47,7 stepeni Celzijusa a gdje su do srijede prognozirane najviše temperature iznad 46 stepeni.
U okrugu Marikopa u Arizoni, koji obuhvata i grad Feniks, ove godine je bilo najmanje 13 potvrđenih smrtnih slučajeva uzrokovanih toplotom, zajedno sa više od 160 drugih sumnjivih smrti koje su još uvijek pod istragom, saopštili su lokalni zvaničnici.
Komentari