Ova briga Britanaca je upravo doprinijela porastu podrške antiimigracione partije Reformisti (Reform UK) na upravo održanim izborima.
U uvodniku objavljenom danas u Sandej tajmsu Bler je nabrojao „savjete“ upućene Starmeru i uspostavio paralelu sa situacijom u Francuskoj i Italiji.
Bivši premijer (1997-2007) koji je ostao diskretan tokom izborne kampanje, upozorio je da antiimigraciona i antisistemska partija Reform UK takođe predstavlja izazov Laburistima, iako je na ovim izborima preuzela najviše glasova konzervativaca.
Mada su laburisti osvojili nadmoćnu većinu na parlamentarnim izborima održanim u četvritak, partija Reform UK osvojila je više od 14 odsto glasova i ušla u donji dom parlamenta sa pet poslanika, među kojima je i njihov vođa, poznata figura ekstremne desnice Najdžel Faraž.
Bler je ocijenio da su sada u središtu kulturna kao i ekonomska pitanja.
Oko toga britanska politika ima mnogo toga zajedničkog sa evropskom politikom gdje su tradicionalne političke partije pretrpjele destablizaciju, napisao je Bler, navodeći kao primjer Francusku i Italiju.
Bler ocjenjuje da je Britaniji potreban „plan za kontrolu imigracije“, i novi strogi pristup po pitanju bezbjednosti i pravosuđa, kao i da treba da izbjegne svaku slabost vezanu za „vokeizam“ (budnost).
Bler koji vodi uticajni tinktenk, takođe je u svom uvodniku hvalio vještačku inteligenciju, koju vidi kao idealno sredstvo za borbu protiv ilegalne imigracije.
On se založio i za uvođenje digitalne lične karte za Britance da bi se tačno znalo ko ima prava da bude u Britaniji.
Izvor:Dan
Komentari