Kako dodaju, samo u vrijeme nacifašizma i staljinizma inkriminisani su kontakti političkih zatvorenika s novinarima i piscima.
“Tužilaštvo želi javno diskreditovati i zastrašiti sve novinare, medije, intelektualce i građanske aktiviste koji su na bilo koji način stali u zaštitu prava Milivoja Katnića na pravedno suđenje te koji su ukazivali na politički iznuđenu presudu kojom se oslobađaju krivice teroristi u pokušaju državnoga udara, koji su razotkrile bezbjednosne službe zapadnih država”, naveli su iz PEN-a.
Ističu da je “u providnoj tužilačkoj akciji kojom se očito koordinira izvan Crne Gore čak je kao novinar koji je navodno u dosluhu s tobožnjom Katnićevom kriminalnom organizacijom predstavljen i Milorad Popović, crnogorski pisac s najviše književnih nagrada i nosilac najviših državnih nagrada za kulturu”.
“Taj najnoviji pritisak tužilaštva na renomirane crnogorske medije, novinare i intelektualce pokazuje da je sloboda javne riječi u Crnoj Gori na nivou na kojem je potonji put bila 1948. godine. Ostane li odluka tužioca Šoškića bez adekvatnoga odgovora svih relevantnih faktora u Crnoj Gori - od partija, civilnoga sektora do međunarodne zajednice - biće to dodatni stimulans vlasti za primjenu fašističkih metoda u odstranjivanju svih protivnika i kritičara politike desubjektivizacije Crne Gore, njenoga svođenja na teritoriju Srpskoga sveta i nestanka Crnogoraca kao danas očito najugroženije nacije u Evropi”, ističu iz PEN-a.
Upozoravaju da ovakvu tužilačku i sudsku odluku od fizičke likvidacije protivnika vlasti razdvaja samo jedan korak.
“Pozivamo demokratsko javno mnjenje u Crnoj Gori, međunarodne organizacije za ljudska prava, ambasade zapadnih zemalja da stanu u zaštitu prava novinara i pisaca koje režim tretira kao državne neprijatelje”, zaključuju iz PEN centra.
Komentari