Predsjednica Gruzije osporava zakon o stranim agentima pred Ustavnim sudom

Predsjednica Gruzije osporava zakon o stranim agentima pred Ustavnim sudom

Predsjednica Gruzije Salome Zurabišvili podnijela je žalbu gruzijskom Ustavnom sudu o valjanosti nedavno usvojenog zakona o transparentnosti stranog uticaja, koji je podigao tenzije između vlade i značajnog dijela društva i negodovanje Zapada.

U izjavi na službenoj veb-stranici predsjedništva u kojoj je najavila svoju prvu tužbu pred sudom, pomoćnik predsjednice, Giorgi Mskhiladze, kako prenosi Radio Slobodna Evropa, koristio je riječi demonstranata kako bi opisao zakon, usvojen krajem maja zbog predsjedničkog veta, kao takozvani ruski zakon.

Mskhiladze je rekao da je zakon "neustavan" i u suprotnosti je sa 78. članom ustava zemlje, koji, kako je dodao, nalaže ustavnim tijelima, uključujući vladu, da preduzmu sve mjere u okviru svojih nadležnosti kako bi osigurali punu integraciju Gruzije u Evropsku uniju (EU) i NATO.

- Tužbom se osporava i niz normi zakona kojima se krše brojna temeljna prava zagarantovana ustavom - navodi se u tužbi.

Kako se dodaje, predsjednica tužbom traži suspenziju navedenog zakona i njegovo konačno ukidanje.

Zurabišvili se sukobila sa vladajućom strankom Gruzijski san koja je podržala njenu kandidaturu za predsjednicu 2018. godine, što je kulminiralo prepirkom oko njenog prava da predstavlja Gruziju u inostranstvu, a potom i neuspješnim opozivom 2023.

Zakon koji je stupio na snagu prošlog mjeseca uprkos masovnim protestima i vetu predsjednice zemlje, zahtijeva od medija, nevladinih organizacija i drugih neprofitnih grupa da se registruju kao "strani agenti" ako dobiju više od 20 odsto novca za svoje finansiranje iz inostranstva.

Opozicija je osudila nacrt kao "ruski zakon" jer Moskva koristi sličan zakon da stigmatizuje nezavisne medije, organizacije i pojedince koji su kritični prema Kremlju tvrdeći da je njegovo usvajanje znak ruskog uticaja u Gruziji.

U međuvremenu, pristupanje Gruzije EU je stopirano, a dio finansijske podrške toj državi je zamrznut nakon što su gruzijske vlasti usvojile sporni zakon.

Izvor:Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.