Orban – čija je zemlja ovog mjeseca preuzela rotirajuće predsjedavanje tijelom koje predstavlja 27 zemalja EU – razgnijevio je svoje druge evropske lidere odlaskom u Moskvu 5. jula.
Razgovori s Putinom bili su dio onoga što je Orban – najbliži prijatelj Kremlja iz EU – opisao kao "mirovnu misiju" povodom rata u Ukrajini, koja je takođe uključivala posjete Kini i bivšem američkom predsjedniku Donalda Trampu (Trump).
Portparol predsjednice fon der Lajen rekao je da "u svijetlu nedavnih dešavanja" komesari EU neće prisustvovati sastancima u Mađarskoj u okviru njenog predsjedavanja.
"Komisija će biti zastupljena na nivou viših službenika samo tokom neformalnih sastanaka", napisao je portparol Erik Mamer (Eric) na mreži X.
Članice EU ljute su što je Orban izgleda iskoristi poziciju rotirajućeg predsjedavanja kako bi dodao težinu svojim putovanjima u inostranstvo.
Drugi lideri EU kritikovali su nacionalistu Orbana zbog njegove posjete Putinu u Moskvi i insistirali da mu nije dat širi mandat za bilo kakve razgovore.
Ovaj potez šefice Evropske komisije usledio je pošto su diplomate rekle da visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Žozep Borelj (Josep Borrel) razmatra plan da ministri spoljnih poslova ne odu na sastanak u Budimpešti sledećeg mjeseca.
Nekoliko diplomata je reklo da bi Borelj mogao da sazove sastanak u Briselu u isto vreme kako bi spriječio da ministri odu u Mađarsku.
Zvaničnici su rekli da bi de fakto bojkot spoljnopolitičkog sastanka Mađarskoj poslužio kao ukor i spriječio je da bude u centru pažnje kao predsjedavajuća.
Orban, koji je dugo bio trn u oku EU zbog nazadovanja u demokratiji i vladavini prava, ostaje prkosno blizak Kremlju više od dvije godine pošto je Putin naredio invaziju na Ukrajinu.
EU se odlučno protivila ratu Rusije i uvela je Moskvi 14 rundi sankcija.
Međutim, Mađarska je u više navrata spječavala napore da se kazni Kremlj i pomogne Ukrajini u njenoj borbi protiv agresora.
Komentari