Komentarišući to što je Crna Gora dobila vladu s više od 30 članova iz različitih partija, iz vladajućeg PES-a poručuju da više partija znači i veću mogućnost za usvajanje važnih reformi.
“Vi ste vidjeli u prethodnom periodu da vlade koje su imale nestabilnu odnosno malu podršku nisu imale kapacitet da usvajaju reforme iz oblasti pravosuđa i da smo zbog toga imali blokadu pravosuđa, neizbor VDT-a, Sudskog savjeta i slično. Mi sada taj rizik nemamo”, ističe poslanik PES-a Vasilije Čarapić.
Osim toga, izborom nove vlade, poručuje Čarapić, otvara se mogućnost i da se konačno usvoji dugo najavljivana izborna reforma.
“Mi sada ne moramo više da brinemo da li će nam neko blokirati rad odbora ili da se prilagođavamo nekim dnevno-političkim situacijama. Sa ovom dvotrećinskom većinom sigurno možemo da sprovedemo izbornu reform, a to je nešto od čega zavisi naš ulazak u EU”, smatra Čarapić.
Da će put ka Evropskoj uniji nakon izbora nove vlade biti usporen, smatraju u opoziciji.
“Razgrađivaće se građansko društvo i evropska perspektiva. E to pokušavaju da stave u agendu i prioritete i već su to najavili izmjenom Ustava, promjenom Zakona o državljanstvu, simbola, to je ono što je u fokusu prioriteta šefova parlamentarne većine”, kaže poslanik Nikola Rakočević.
On ističe i da je glomaznost vlade odraz neodgovornosti prema građanima.
“Najvažnije je podmiriti lične interese i lične ambicije da se bude u fotelji, da se ima vozilo, sekretarice, saradnici, ne mareći za funkcionalnost ukupnog aparata”, ocjenjuje Rakočević.
Da je veliki broj ministara odraz crnogorskog mentaliteta, poručuje i analitičar Stefan Đukić. Ističe, međutim, da veća vlada ne mora da znači manju efikasnost.
“Mi smo imali vlade koje su se ljuljale, jer nekome nije bio po mjeri direktor škole u nekoj opštini. Sad niko nema taj kapacitet. Toliko je velika vlada da niko u njoj ne bi mogao da ima veliki ucjenjivački kapacitet i ako ucjenjuju jedni onda bi tu bili drugi ili treći da uskoče”, smatra Đukić.
Komentari