To je do sada bilo nemoguće zbog člana 7 po kome diplome ne podliježu ponovnom postupku provjere, kazao je za "Dan" član vladine međuresorske radne grupe za provjeru diploma Zarija Pavićević iz Alternativa Crna Gora, koji je poručio da je nakon usvajanja ovog zakona, odzvonilo lažnim diplomama zaposlenih, u prvom redu u državnim organima i lokalnim samoupravama, koje je do sada štitio sporni član 7.
Pavićević je rekao da grupa još nije dobila odgovore od institucija država regiona, u vezi sa diplomama sa tamošnjih ustanova visokog obrazovanja koje su pod istragom.
"Što se tiče BiH, u ovom trenutku su sporne obrazovne isprave koje dolaze iz Panevropskog univerziteta "Apeiron", Univerziteta za poslovne studije (UPS), Nezavisnog univerziteta Banja Luka (NUBL), Univerziteta za poslovni inženjering i menadžment PIM Banja Luka, Visoke škola za primijenjene i pravne nauke "Prometej" Banja Luka, Univerziteta modernih nauka CKM Mostar, Visoke škole "Union" Mostar, Internacinalnog univerziteta Brčko, distrikt Brčko, Internacionalnog univerziteta Travnik i ostalih. Sve navedene ustanove su predmet istrage nadležnih institucija BiH, zbog čega će u našoj državi biti stopirana nostrifikacija diploma sa tih ustanova do okončanja postupka, a u skladu sa zaključkom Vlade Crne gore od 18.4.2024. godine", istakao je Pavićević.
On navodi da "u našem sistemu imamo određeni broj službenika koji posjeduje diplome sa spornih adresa".
"Naglasiću da je Alternativa Crna Gora prije dvije godine govorila o jednom službeniku koji je na Univerzitetu Brčko postao inženjer građevine za tri godine, lice je upisalo fakultet 2011. godine, a 2014. godine steklo zvanje inženjera građevinarstva. To je jedan od zanimljivijih primjeraka, koji, svakako, nakon svega ovoga bude sumnju u vjerodostojnost obrazovne isprave. Takođe, imamo lice koje je magistriralo sa preko 60 godina života na gore navedenom fakuletu, paralelno s tim radilo u Montefarmu, obavljalo praksu van radnog vremena i putovalo, što svakako izražava divljenje da neko u poznim godinama uspije sve to da stigne", kaže Pavićević.
Pavićević je podsjetio da su na drugom sastanku radne grupe zadužena sva ministarstva, lokalne samouprave, službe, organi, državno tužilaštvo, fond, kao i svi drugi čiji su osnivač država i lokalne uprave, da u roku od 30 dana dostave međuresorskoj radnoj grupi podatke o zaposlenima iz djelokruga svoje nadležnosti.
"Nadam se da ćemo već početkom septembra imati jasniju sliku obrazovnih isprava službenika i da ćemo zajedno nakon usvajanja izmjena Zakona o priznavanju inostranih obrazovnih isprava moći jednostavnije naći sistemsko rješenje za ovaj problem", dodao je Pavićević.
Zdravstveni radnici bi trebalo da štite naše živote, oni su zapravo dugoročne ubice
Fokus djelovanja radne grupe je, između ostalog, uperen na zdravstveni sektor, jer su to oni ljudi koji bi trebali da budu tihi heroji i da čuvaju naše živote, a oni su zapravo naše dugoročne ubice. Alarmantno stanje je u zdravstvu, te vjerujem da jedino na ovaj način možemo vratiti povjerenje građana u zdravstveni sistem. Morao bih reći da smo imali sreće što je na čelu Ministarstva prosvjete ministarka Anđela Jakšić Stojanović, kao i na čelu Ministarstva zdravlja doktor Vojislav Šimun. To mi daje i vraća nadu da sa pravim ljudima možemo naprijed. Optimističan sam po pitanju nalaženja rješenja za ovaj problem i radujem se svakom pojedincu koje će biti dovedeno pred lice pravde i koje će odgovarati za svoje postupke, rekao je Pavićević.
Komentari