Kako ističu u saopštenju požar je prouzrokovan udarom groma kod sela Uglješići, javlja portal RTV Budva.
“Radi se o vrlo nepristupačnom terenu, sa puno suve gorive materije i brojnim škrapama i rupama, zbog čega je gašenje požara otežano ili onemogućeno s kopna. Pripadnici Službe zaštite i spašavanja su konstantno na terenu i preduzeli su sve moguće i raspoložive mjere gaseći požar danju i noću, da bi isti držali pod kontrolom (probijanje puta na Pokrijeniklu da se može prići vozilima, razvlaćenje linija i korišćenje svih raspoloživih izvora vode i dr.aktivnosti).
Ipak nisu bili u mogućnosti pristupiti svim lokacijama koje su pod požarom, ali je Aviohelihopterska jedinica Direkorata za zaštitu i spašavanje MUP-a bila angažovana u vise navrata. 25. jula avion je dejstvovao prvi put i isporučio 18 000 litara vode na požarište. 26.07 posada aviona je na Goli vrh i po obodima požara isporučila 24 000 litara vode. Istovremeno taj dan, helihopter MUP-a je prebacio 7 vatrogasaca/spasilaca Službe zaštite Cetinje na užu lokaciju požara, na brdo Štrbine. 29. jula isporučeno je 15.000 litara vode na požarište Pečkovica”, navodi se u saopštenju.
Trenutna situacija na teritoriji Opštine Budva uz već preduzete preventivne radnje je stabilna i dim koji se vidi i osjeća je nastao zbog nepovoljne vremenske situacije i jakog vjetra koji tjera dim prema gradu. Požar je pod kontrolom, na licu mjesta su 3 posade.
“Ponovo apelujemo na građane da ne čiste svoja dvorišta tako što će paliti sakupljeno smeće bez nadzora. Potrebno da se pozove Služba z/s i na taj način da se ovi poslovi na siguran način završe bez opasnosti od požara. Uglavnom je ljudski faktor najčešći uzrok požara i jedini način da se sprijeći da naše šume, domovi, nestanu u plamenu jeste da se ponašamo odgovorno i ne budemo oni koji će izazvati požar”, ističu u saopštenju.
Uslijed visokih temperatura koje nam i u narednom periodu predstoje, apelujemo, prije svega na naše sugrađane:
– da pripreme i očiste površine oko svojih domaćinstava,
– uklone sve uskladištene zapaljive stvari, poput kutija od farbi, razređivača, stari namještaj, garderobu i slično,
– da protivpožarna stepeništa i prolazi budu čisti, održavani i obavezno prohodni,
– da prilazni putevi budu slobodni i prohodni kako bi prilaz vozila za intervenciju bio brz, efikasan i neometan,
– da ne pale korov, biljni i drugi materijal na parcelama, voćnjacima i površinama blizu šume,
– da ne bacaju opuške i lako zapaljive materijale na mjestima gdje se može izazvati požar.
“Apelujemo na sve građane i turiste da budu jako oprezni i da poštuju Naredbu o zabrani loženja vatre na otvorenom prostoru, a pogotovo u parkovima i šumama. Takođe apelujemo na sugrađane i turiste koji borave na teritoriji Opštine Budva da sve sumnjive radnje ili osobe čiji bi postupci mogli dovesti do izazivanja požara prijave na dežurni telefon Policije 122”, dodali su u saopštenju.
Izvor:Standard
Komentari