Tenzije su porasle nakon gotovo deset mjeseci rata u Gazi i nedavnog ubistva Fuad Šukura, komandanta Hezbolaha u Libanu i političkog lidera Hamasa u IranuIsmaila Hanija.
Iran i njegovi saveznici okrivili su Izrael i zaprijetili odmazdom. Hamas, organizacija koju Sjedinjene Države i Evropska unija smatraju terorističkom, saopštio je da je započeo razgovore o izboru novog lidera.
Netanjahu je rekao da je Izrael spreman za svaki scenario. Jordanski ministar vanjskih poslova Ajman Safadi boravio je 4. augusta u rijetkoj posjeti Iranu što je dio diplomatskih napora za izbjegavanje širenja sukoba.
"Želimo da se zaoštravanje okonča", rekao je Safad, dok je Pentagon premjestio značajna sredstva u region.
"Činimo sve što je moguće da osiguramo da ova situacija ne proključa", rekao je zamjenik savjetnika Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jon Finer za američku televizijsku mrežu ABC.
Rat u Gazi pokrenuo je Hamasov napad 7. oktobra na Izrael, u kome je ubijeno oko 1.200 osoba uglavnom civila, a oko 250 ljudi je uzeto za taoce.
U masovnoj ofanzivi Izraela koji je uslijedio ubijeno je najmanje 39.580 Palestinaca, prema Ministarstvu zdravlja Gaze, kojim upravlja Hamas.
Teški zračni napadi i kopnene operacije izazvali su velika razaranja i raselili ogromnu većinu, od ukupno 2,3 miliona stanovnika Gaze.
Libanski pokret Hezbolah i Izrael nastavili su da razmjenjuju vatru duž granice sa Libanom od početka rata.
Hezbolah navodi da mu je cilj ublažavanje pritiska na saveznika Hamasa, koga podržava Iran.
Sve veći broj zemalja, uključujući SAD, poziva svoje državljane da napuste Liban.
Izvor:Pobjeda
Komentari