"Imali smo situaciju da su sva brda oko Podgorice bila zapaljena, gorela su, i ne može se reći da je sistem efikasan. Službe su dale vanljudske napore, ali nijesmo imali mehanizme za gašenje požara na nepristupačnim terenima. Isti dan se osjetilo zagađenje vazduha, teško se disalo. Na sreću pala je kiša, ali nedugo potom buknuli su novi požari", kaže Vujisić.
Pita se zašto se već jednom ne nabavi vazduhoplov koji bi ugasio požare.
"Nije ovo slika ekološke Crne Gore, i nije mi normalno da sve gori", navodi on.
Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Milan Gazdić kazao je da će se šteta od požara koji bukte na teritoriji Crne Gore utvrditi Uprava za šume krajem godine.
"Nismo spremni kada je u pitanju mehanizacija. Treba uložiti ogromna sredstva, treba shvatiti šta gubimo u požarima. Nije to samo ekonomski dio gdje gubimo drvnu masu, već gubimo i prirodna staništa velikog broja biljnih i životinjskih vrsta. Vidjećete šta će se desiti kada krenu padavine u jesen, kada krenu erozije. Svake godine mnogo se ulaže u ozelenjavanje, imali smo mnogo takvih akcija, ali vas poljulja kada vidite kako se lako izgubi velika površina u požaru", istakao je Gazdić.
Apelovao je na građane da ne pale.
"Imaćemo više požara u budućmosti, klimatske promjene su evidentne", kaže on.
Komentari