Mještani Bijedića ne žele kamenolom u njihovom selu, blokirali ulaz u zgradu opštine

Mještani Bijedića ne žele kamenolom u njihovom selu, blokirali ulaz u zgradu opštine

Mještani Bijedića i okolnih sela u bjelopoljskoj opštini blokirali su ulaz u zgradu opštine kako bi skrenuli pažnju na posljedice koje uzrokuje kamenolom u njihovom selu.

Krsto Tvrdišić iz Građanske inicinative “Zaštitimo Bijediće” kazao je da su se mještano tog kraja okupili kako bi od lokalnog parlamenta tražili zaštitu.

“Svakodnevne blokade, unazad dva mjeseca remete život mještana Bijedića. Znači mi imamo pravo da živimo normalno, da normalno funkcionišemo, ne moramo da doživljavamo stresove svaki dan, tako da tražimo, ako postoji neka mogućnost, da lokalni parlament donese neku odluku, kojom će se staviti van snage, UTE uslovi koji su dobijeni nezakonito”, kazao je Tvrdišić.

On tvrdi da je lokalna samouprava nezakoniti izdala Urbanističko tehničke uslove (UTE) koncesionaru.

“Opština je izdala UTE uslove na osnovu mišljenja područne jedinice šumske uprave iz Bijelog Polja, to je nezakonito. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede treba da da tu saglasnost da bi se izdali UTE uslovi. Ja sam siguran, a i po uvjerenju koje sam dobio od Ministarstva unutrašnjih poslova, da koncesionar nema dozvolu za izvođenje radova u graničnom pojasu. Prilikom izrade prostornog plana, mislim da nisu konsultovani predstavnici granične polictije i Ministarstvo unutrašnjih poslova”, kazao je.

Tvrdišić je novinarima kazao i da je koncesionar 2012. godine izvodio radove sa drugom firmom na području Bijedića i tada jednim dijelom devastirao prostor arheološkog lokaliteta.

“Tad je trebala da se podnese prijava, ali on vjerovatno nije prijavio da je pronašao arheološki materijal. Po nalazu arheologa koji smo dobili prije desetak dana, napominje se da je prostor devastiran 2012. godine. Postavljanjem cijevi za vodu i izradom kaptaža. Oni vjerovatno nijesu znali da je isti vlasnik firmi izvodio radove s jednom firmom tada, sa drugom sada. On je sada isto devastirao prostor, odnosno prošle godine, 2023. godine je devastirao prostor arheološkog lokaliteta, probijanjem puteva, isto nezakonito”, naveo je Tvrdišić.

Tvrdišić je kazao i da je podnio tužbu protiv firme Elas i njenog vlasnika kao i nekih lica iz šumske uprave.

“Jer je koncesionar u dogovoru sa upravnikom šumske uprave, područna jedinica Bijelo Polje, on mu je doznačio, odnosno lugar na tom području, mu je doznačio određeni broj stabala van koncesionog polja. Zbog toga smo podijeli prijavu, znači jedno 50- 60 stabala hrastovine stare od 60 do 100 godina je odsječeno i skinut sloj zemlje od jednog metra do tri meta dubine. Sve nezakonito, jer prostor koji su oni devastirali nije u koncesionom polju. On nema dozvolu, nema građevinsku dozvolu, on ima samo UTE uslove. Da bi radio bilo šta u području šuma koje su pod upravom Ministarstva poljoprivreda, šumarstva i vodoprivreda i šumske uprave iz Pljevalja, mora da ima građevinsku dozvolu, mora da ima program i plan gazdovanja šumama, mora da ima dozvole za probijanje puteva i za sve što radi na tom području”, kazao je Tvrdišić.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.