Nikolić: Kockanjem sa budućnošću naše djece žele kupiti par godina na vlasti
Andrija Nikolić

Nikolić: Kockanjem sa budućnošću naše djece žele kupiti par godina na vlasti

Šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista (DPS), Andrija Nikolić, otvoreno je kritikovao ulazak Bošnjačke stranke u vladu Milojka Spajića, posebno u kontekstu saveza sa Milanom Kneževićem i Andrijom Mandićem, liderima poznatim po ranijim stavovima prema Bošnjacima. Nikolić je ovaj potez označio kao ''klijentelistički'' i upozorio na potencijalne opasnosti koje bi takva odluka mogla imati na međunacionalne odnose i stabilnost Crne Gore.

U vremenu kada političke tenzije u Crnoj Gori dostižu vrhunac, Andrija Nikolić, kao jedan od vodećih političkih glasova opozicije, iznosi svoje stavove o ključnim izazovima sa kojima se zemlja suočava. U razgovoru za Standard, šef poslaničkog kluba DPS Andrija Nikolić ne štedi riječi kritike prema vladajućim strukturama, posebno u kontekstu njihovih, kako kaže, “manipulativnih i kratkovidih” političkih strategija koje prijete dugoročnoj stabilnosti države.

STANDARD: Gledajući trenutne političke prilike, kako vidite ulazak Bošnjačke stranke u vladu Milojka Spajića, posebno s obzirom na partnerstvo sa Milanom Kneževićem i Andrijom Mandićem, koji su poznati po svojim ranijim stavovima prema Bošnjacima? Koje implikacije ovo može imati na međunacionalne odnose u Crnoj Gori?

NIKOLIĆ: Klijentelistički potez koji se teško može braniti. Ulazak NOVA-e i DNP-a u vladu, sa svim zahtjevima koje isporučuju u zamjenu za svoju podršku, predstavlja minu u temeljima multietničke Crne Gore. Siguran sam da to znaju čelnici Bošnjačke stranke, i zato djeluje nevjerovatno da su odlučili da daju legitimitet krečenju političke biografije nekadašnjeg Demokratskog Fronta, posebno imajući u vidu da je Bošnjačka stranka uvijek do sada bila mudra i odgovorna stranka koja je slijedila nacionalne interese Crne Gore.

Fotelje su prolazne i nijesu vrijedne rizika. Jer, svako ko obećava da će postojeća parlamentarna većina koja je srušila odnose sa Hrvatskom, uvesti Crnu Goru u Evropsku uniju, ili je naivan, ili je nedobronamjeran.

STANDARD: Raspuštanje Skupštine Glavnog grada Podgorice, uz raspisivanje lokalnih izbora u Gusinju i Kotoru, ukazuje na turbulentnu političku situaciju. Kako će DPS odgovoriti na zabrinutost građana Crne Gore u vezi s nacionalnim identitetom i stabilnošću, posebno u kontekstu kontroverznih političkih poteza u opštinama kao što su Pljevlja i Budva?

NIKOLIĆ: Pokušaćemo da ubijedimo građane da ne pristanu na prevaru koja im se servira. To je podla prevara u kojoj se kockanjem sa budučnošću naše djece želi kupiti par godina na vlasti. Obećanja se daju da bi se osvojili glasovi i onda se ne ispunjavaju, dok se s druge strane troši novac građana kojim vlast populistički manipuliše, praveći uporedo kombinacije za punjenje svojih džepova i proizvodeći nikad niži standard sa cijenama koje su veće nego u Njemačkoj.

Građani moraju dati svoj odgovor toj prevari i pokušaju da se zemlja opljačka. Sa ovakvom vlašću nema stabilnosti, ni ekonomske ni političke. I naš zadatak je da građanima to što jasnije predočimo i ne dozvolimo da ih prevare i obmanu kao što su to učinili 2020. i 2022. godine.

Vjerujem da je razočaranost građana učincima vlasti očigledna, i da će se do kraja septembra akumulirati dovoljno energije da se dese političke promjene – odnosno da opozicija može do pobjede u Podgorici, Kotoru i Gusinju.

STANDARD: Kakvi su vaši komentari na trenutne političke manevre i strategije vlade Milojka Spajića? Kako ocjenjujete njihov uticaj na demokratski proces i transparentnost u Crnoj Gori?

NIKOLIĆ: Tu nema strategije. Ima samo taktiziranja, manevrisanja i manipulisanja da bi se što duže ostalo na vlasti, jer kako smo čuli od nekada najbližih Spajićevih saradnika, to je za premijera i njegov uži krug, prilično isplativo.

Ne treba ubjedljivijeg odgovora na pitanje kako to utiče na demokratske procese u Crnoj Gori, od činjenice da se tokom ove godine premijer Spajić četiri puta nije pojavio na premijerskom satu, što mu je ustavna obaveza. Umjesto transparentnosti u radu, dobili smo rekonstruisanu Vladu sa najviše ministara i potpredsjednika po glavi stanovnika u svijetu, koja će po tom osnovu, vjerovatno ući u Ginisovu knjigu rekorda.

STANDARD: Pokret Evropa sad je osvojio značajan broj glasova obećanjima o povećanju zarada i poboljšanju životnog standarda. Kako ocjenjujete dosadašnju realizaciju ovih obećanja? Da li mislite da je trenutna ekonomska situacija u Crnoj Gori održiva s obzirom na ova obećanja i kako će se to odraziti na dugoročni ekonomski rast zemlje?

NIKOLIĆ: Pravo pitanje je da li smo mi danas odgovorni građani i roditelji i šta ostavljamo našoj djeci? Je li nam zbog obećanja o boljem životnom standardu porasla kupovna moć, tačnije da li danas živimo bolje nego što smo živjeli do 2020. godine?

Sve je skuplje i manje dostupno nego što je nekad bilo. To svako vidi i osjeća kad ode na pijacu, u market, apoteku, da registruje automobil, kod frizera, ili na polaganje vozačkog ispita. Dobili smo vladu od 30 plus članova, da bi svaki član vlasti imao fotelju, službeni automobil i sekretaricu, a penzioneri nam nemaju za lijekove i hranu! Penzije su fiktivno porasle, a kupovna moć penzionera oslabila, jer su cijene otišle u nebo.

Nema tu neke ekonomske projekcije i računice, presipa se iz šupljeg u prazno, pri čemu će najprazniji biti džepovi i frižideri naših gradjana ove zime. Sve se tempiralo i nateglo za jesen zbog izbora, a to je velika prevara koja će pokazati svu surovost i beskrupuloznost ove vlasti odmah nakon izbora.

Može li biti da neko unese u kuću hiljadu eura, a da potroši hiljadu ipo?! Znamo da ne može, jer se ne može trošiti ono što se ne zaradi. Osim ako se ne zadužite. I ova vlada to zna, jer umjesto da stvori neku novu vrijednost ili dovede nekog investirora, samo se zadužuje i to što puni budžet, puni ga od projekata bivše vlasti. Moći će da se zaduže još jednom ili dva puta, a onda više neće moći da uzmu novu dozu. Ko želi dobro sebi i svojoj porodici, ne smije više da nasijeda na laži i prevare, jer je sad već jasno da su stvari izmakle kontroli.

STANDARD: Da li vidite mogućnost za postizanje političkog konsenzusa oko ključnih pitanja u Skupštini, i kako to može uticati na stabilnost zemlje, te kako bi se, po Vašem mišljenju, mogle prevazići trenutne političke tenzije i podijeljenost u Skupštini?

NIKOLIĆ: Doživljaj parlamentarne većine o vladavini prava i demokratiji važi onoliko koliko se to podudara sa njihovim političkim interesom. Pokazali su da ih nije briga za zakone, Ustav, Poslovnik Skupštine, principe i vrijednosti. Vidjeli ste da je premijeru važniji turistički odlazak na Olimpijadu od obaveze da se pojavi pred predstavnicima građana u Skupštini. Umjesto vanrednih izbora i formiranja stabilne proevropske vlade, Spajić je izabrao radikalnu desničarsku vladu koja je uvijek na ivici incidenta, i koja će nastaviti da pravi probleme.

Nije jednostavno naći zajednički jezik sa parlamentarnom većinom u čijem središtu su politički subjekti koji propagiraju nacionalne koncepte. Na toj platformi je nedavno i proširena Spajićeva vlade. Princip je – uguraj sve unutra, osim nacionalne Crnogorce. To je izuzetno opasan pristup. Jer, ako parlamentarna većina zagovara etnofederalizaciju Crne Gore, promjene Ustava u dijelu državnih simbola i jezika, ako najavljuje liberalizaciju dvojnog državljanstva, onda imamo parlamentarnu većinu koja podmuklo radi na nestanku Crne Gore, i koja radi na podizanju političkih i bezbjednosnih tenzija u zemlji. A tada ćemo se tome odlučno suprotstaviti. Dje god to bude bilo potrebno.

STANDARD: Koliko su lokalni izbori u Podgorici, Kotoru i Gusinju bitni za buduće političko balansiranje snaga u Crnoj Gori? Šta smatrate da će biti ključni problemi i pitanja koja će dominirati ovim izborima?

NIKOLIĆ: Za građane tih opština najvažnije je da dobiju sposobno, odgovorno rukovodstvo koje će umjeti da vodi te opštine i omogući što bolji kvalitet života njihovim stanovnicima. S druge strane ovi izbori su važni jer će građani imati priliku da kazne opasnu politiku koja djeluje zavodjivo i slatkorječivo, a u stvari razara svaki segment društva, od ekonomije i finanisija do suvereniteta i građanskog koncepta države. Pad povjerenja u politiku koju vode, i koji je registrovan na nedavnim lokalnim izborima u Budvi i Andrijevici, ali i u brojnim istraživanjima javnog mnjenja, populisti i nacionalisti će pokušati da prikriju formiranjem koalicija u Podgorici i Kotoru. Vjerujem da sve veći broj građana uviđa da svaki novi dan pod ovom vlašću, znači da će posljedice biti dugoročnije i teže.

STANDARD: Demokratska partija socijalista je dugo dominirala crnogorskom političkom scenom. Koje su glavne promjene koje planirate u svojoj strategiji kako biste se prilagodili novim političkim trendovima i izazovima?

NIKOLIĆ: Planiramo, a to već uveliko i radimo, da se sretnemo sa što većim brojem građana i da im objasnimo opasne posljedice prevare koju im serviraju populisti i nacionalisti iz Vlade i Skupštine. Želimo da dopremo do svakog građanina, da mu objasnimo koliko je važno da svoje nezadovoljstvo trenutnim stanjem u Crnoj Gori ili Glavnom gradu ne pretoči u bojkot izbora, već da svojim glasom da doprinos da se smijeni neodgovorna vlast koja u raznim formama pune četiri godine razara ekonomsko i društveno tkivo Crne Gore.

Crnu Goru mogu da promijene nabolje, samo ljudi koji joj iskreno pripadaju i koji su joj odani. Takvih je u ovoj vlasti malo. Najviše je političkih trgovaca, i lovaca na privilegije i funkcije. Uskoro neće moći da sjede za predsjedavajućim stolom u Skupštini Crne Gore, jer su povećali broj potpredsjednika da bi podmirili “gladna funkcionerska usta”. Od državnih preduzeća napravili su gubitaše u kojima stranke vlasti udomljavaju svoje aktiviste i članove porodica. Državna administracija je postala prebukirana, neefikasna, pa se zbog prekobrojnosti mnogi ni ne pojavljuju na poslu. Zapošljava se po partijskoj i rodbinskoj liniji, a ne na osnovu kriterijuma stručnosti.

Trebaju nam hitno ozbiljni ljudi koji znaju kako se vodi država. Demokratska partija socijalista ima najiskusnije i najsposobnije kadrove i to je nesporna činjenica.  To se najbolje vidi u Skupštini Crne Gore. Zato vlada i premijer izbjegavaju da se tamo pojavljuju, jer njihovi politički i stručni deficiti dolaze do izražaja. Ali, i to će proći. I na ovo vrijeme će se gledati kao na incident koji je zadesio Crnu Goru. Vratićemo Crnu Goru među organizovane i ugledne države, sa reprezentativnim i dostojnim državnim rukovodstvom.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.