Vladimir Maraš, Slaven Knezović, Sabrija Vulić, Snežana Burzan, Andrijana Kadija, Srđan Čović i Časlav Vujotić, kandidovali su se za čelnu poziciju nacionalnog Javnog servisa, potvrđeno je Pobjedi iz više izvora.
a konkurs za poziciju generalnog direktora Javnog servisa Radio-televizije Crne Gore (RTCG) su se prijavili Vladimir Maraš, Slaven Knezović, Sabrija Vulić, Snežana Burzan, Andrijana Kadija, Srđan Čović i Časlav Vujotić, potvrđeno je Pobjedi iz više izvora. Javni poziv je objavljen 15. jula, a istekao je juče.
Među kandidatima za budućeg generalnog direktora RTCG, izvori Pobjede su navodili i ime aktuelnog v.d. direktora Borisa Raonića, ali tu informaciju nijesmo uspjeli da potvrdimo. Raonić nije odgovorio na pitanje Pobjede.
Časlav Vujotić juče nije želio da potvrdi Pobjedi da li se prijavio.
- Nadam se da prijavljene neće ispitivati Raonić - kratko je rekao novinar RTCG.
Tužbe i presude
Još jedno ime koje je pomenuto je i sadašnji direktor RTV Nikšić Nikola Marković, koji je bio kandidat i na konkursu 2021. godine, na kojem je Raonić i izabran za direktora. On je, na pitanje Pobjede da li će se kandidovati, kazao da se nije prijavio na konkurs niti da ima namjeru, a da su sve tužbe koje je podnio i dobio bile zbog toga da ukaže na protivzakonito djelovanje Savjeta RTCG.
Naime, podnio je nekoliko tužbi zbog izbora i reizbora Raonića na tu poziciju, a sud je presudio da je nezakonito izabran jer je u vrijeme kandidovanja i izbora bio član Agencije za elektronske medije, što je mimo zakona o RTCG i predstavlja konflikt interesa.
I Srđan Čović, koji se prijavio i na ovogodišnji konkurs, bio je kandidat i na prošlom iz 2021. godine. I on je podnio tužbe zbog izbora, ali i reizbora Raonića na mjesto generalnog direktora, te žalbu Upravnoj inspekciji zbog načina izbora kandidata.
Čović je višedecenijski radnik RTCG i pokrivao je čelne pozicije, a trenutno je zaposlen kao planer analitičar. Bio je rukovodilac Statistike i planiranja, rukovodilac sektora produkcije i šef kabineta generalnog direktora za vrijeme mandata Andrijane Kadije.
Čović je tužio RTCG zbog izbora Raonića koji, prema tada važećem zakonu o RTCG, nije ispunjavao uslove za direktora, a to je 10 godina radnog iskustva u VII1 stepenu stručne spreme. Pored sudova identično mišljenje je dala i Agencija za sprečavanje korupcije koja je navela da bi Raonić mogao da se kandiduje tek 2028. godine, s obzirom na to da je diplomu Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore stekao 2018. godine.
U međuvremenu, usvojen je novi Zakon o RTCG, kojim se umjesto dosadašnjih traži pet godina radnog iskustva u VII1 stepenu. Sada bi Raonić mogao regularno da se kandiduje jer nije član nijednog tijela, kao što je bio 2021. godine u AEM-u, a ima i drugi uslov koji se tiče obrazovnih i radnih kvalifikacija.
Nacrtano?
A da je novi zakon donešen upravo zato da bi se Raonić mogao ponovo kandidovati, podstakla je rasprava uoči donošenja tog akta na relaciji Vlada - Ministarstvo kulture i medija. Malo prije nego što je usvojen set medijskih zakona, koji je dobio odobrenje od Evropske komisije i Savjeta Evrope, iz kabineta Vlade su u Direktorat za medije i Neđeljku Rudoviću stigli komentari na zakon, a jedan od njih je bio i da se za generalnog direktora traži pet umjesto 10 godina iskustva.
Taj mejl je iz kabineta Milojka Spajića u Direktorat stigao na papiru koji ima u dnu logo RTCG, na osnovu čega se osnovano sumnja da su komentari, a kasnije amandmani koje je Vlada uputila EK mimo Ministarstva - pisani zapravo u kabinetu generalnog direktora Borisa Raonića.
Zbog toga su NVO i medijski eksperti kasnije saopštavali da je ovaj konkurs zapravo „nacrtan“ za samog Raonića koji sada nema zakonskih prepreka.
Raonić je početkom jula podnio ostavku na mjesto generalnog direktora, da bi ga Savjet RTCG izabrao istog dana za vršioca dužnosti. Slična situacija se dogodila i nakon presude Višeg suda da je Raonić nezakonito izabran jer je bio u konfliktu interesa tokom prvog konkursa. Nakon te presude je razriješen, pa istog dana ponovo imenovan, iako je u presudi Višeg suda pisalo da konkurs treba ponoviti ili da se bira između preostalih kandidata. Stručna javnost je ocijenila da treba birati između preostalih kandidata izuzev Raonića, međutim pravna Služba RTCG je protumačila kako i njega treba uzeti u obzir, pa je ponovo izabran. Ta odluka Savjeta RTCG je nakon tužbi ODT i Medija centra završila prošle godine u Specijalnom državnom tužilaštvu. Nakon godinu dana od formiranja predmeta, saslušanih svjedoka i izuzetih dokaza, odluka nije donešena. I nedugo nakon što je GST Vladimir Novović najavio da će odluka biti uskoro donešena, izmijenjen je Zakon o tužilaštvu, pa je slučaj vraćen u Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici 25. juna, koje još nije donijelo odluku, iako ju je SDT najavilo.
Kandidati sa iskustvom
Preostali prijavljeni kandidati su većinom vezani za RTCG, ili su nekada radili ili su još zaposleni u toj kući.
Andrijana Kadija je poznata crnogorska novinarka i nekadašnja generalna direktorica RTCG. Ona je smijenjena u junu 2018, a naredne godine je presuđeno da je njena smjena bila nezakonita. EU je ocijenila da je njeno razrješenje suprotno slobodi izražavanja i medija koja je osnovna vrijednost EU i krucijalni element procesa pristupanja Crne Gore Uniji te važno privremeno mjerilo koje treba da bude ispunjeno za pregovaračko poglavlje 23.
Kadija je bila u februaru i jedan od kandidata za rukovodioca RTV Podgorica (Gradska TV), ali je tada izabran novinar Vladimir Otašević, koji je prije toga bio član Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije. Kadijina kandidatura je odbijena jer njena izjava nije bila ovjerena, a o navodima NVO da Otaševićeva kandidatura nije bila zakonita, Savjet Gradske nije postupao.
Snežana Burzan je kandidatkinja koja je tokom svoje karijere bila i novinarka, jedno vrijeme upravo u RTCG, PR, a bila je i osam godina direktorica KIC-a „Budo Tomović“ u Podgorici, koji je za njena dva mandata doživio renesansu.
Vladimir Maraš, poznati je crnogorski džez muzičar i direktor i osnivač „Made in New York Jazz festivala“ koji dovodi najveća imena svjetske džez scene u Crnu Goru. On je, prije Raonićevog stupanja na dužnost, bio urednik muzičkog programa Radija Crne Gore. Od tada je dva puta smijenjen i sada je na najnižoj poziciji u radijskom sistemu, u odnosu na školsku spremu - muzički urednik 1 u redakciji za zabavnu muziku Radija CG.
Slaven Knezović je kandidat za generalnog direktora i trenutno je muzički urednik na Televiziji Crne Gore. On je priznati crnogorski muzičar i kompozitor i profesor violine nekoliko decenija prisutan na pop sceni.
Sabrija Vulić je još jedno ime koje dolazi iz RTCG u kome je već dvije decenije u različitim redakcijama, na pozicijama urednika i voditelja. Trenutno je angažovan kao urednik emisije u desku. U novinarstvu je 35 godina, karijeru je počeo na Radiju Kotor, a bio je direktor i urednik TV Sky Sat i urednik na RTV Atlas. Sabrija Vulić je prvi predstavnik manjinskog naroda koji se kandiduje za poziciju generalnog direktora u istoriji Javnog servisa, prema podacima dostupnim javnosti.
Časlav Vujotić je već 35 godina u RTCG, radio je kao urednik emisija, urednik programskog bloka, i prošao kroz brojne redakcije te kuće. Trenutno je novinar Parlamentarnog kanala. Protiv njega je Raonić podnio tužbu ODT-u jer je u zatvorenoj Vajber grupi Sindikalne organizacije podijelio jedan od ugovora vrha menadžmenta. Jedan je od potpisnika brojnih pisama zaposlenih kojima su javnosti ukazivali na nezakonitosti u Javnom servisu.
Generalni direktor RTCG, prema propozicijama konkursa, mora da ima državljanstvo Crne Gore, prebivalište u državi, najmanje pet godina radnog iskustva na poslovima rukovođenja u oblasti od značaja za obavljanje djelatnosti Javnog medijskog servisa (novinarstvo, umjetnost, kultura, audiovizuelna medijska djelatnost, sociologija, pravo, ekonomija i dr.); najmanje VII1- nivo kvalifikacija obrazovanja. Mandat generalnog direktora je četiri godine, a isto lice može biti imenovano za generalnog/u direktora/icu najviše dva puta.
Marković dugoročno vezan za Nikšić
Marković je Pobjedi kazao i da su svi njegovi planovi dugoročno vezani za Radio-televiziju Niksic.
- Ušli smo u velike projekte, završavamo novu zgradu RTV NK koja će biti jedna od najmodernijih u regionu, a u planu je i izgradnja stambene zgrade za zaposlene kao i velikog studija. Imamo sjajan kolektiv, vrijedne ljude koji su u potpunosti privrženi viziji koju planiramo da ostvarimo. Sva istraživanja i mjerenja pokazuju da su i građani više nego zadovoljni. Obećao sam ljudima u nikšićkoj televiziji da neću otići dok ne ostvarimo sve svoje planove i tako će i biti - kazao je Marković.
Zbog svega toga, kako je istakao, ne planira da se kandiduje za generalnog direktora RTCG.
- A vjerujem da u Crnoj Gori ima dovoljno ljudi sa velikim profesionalnim iskustvom i mimo mene koji bi uspješno mogli da obavljaju taj posao - rekao je on.
Komentari