Predstavnici udruženja malih drvoprerađivača sa sjevera, nezadovoljni uslovima pod kojima je realizovan javni poziv za redovnu sječu, najavili su nova protestna okupljanja i blokadu saobraćajnica za 23. avgust i o tome obavijestili Upravu policije u propisanom zakonskom roku.
Oni su prije dva dana na protestnom skupu ispred Vlade zatražili poništavanje tendera koji je Uprava za gazdovanje šumama i lovištima raspisala 11. jula, za koji ističu da je bio diskriminatoran i unaprijed koncipiran da ide naruku velikim firmama iz ove oblasti, zbog čega očekuju da se raspiše novi na kojem bi svi imali jednake šanse.
U protivnom, najavili su nastavak i radikalizaciju protesta jer, kako navode, nemaju drugi način da se bore za egzistenciju i opstanak u tom poslu.
Kažu da nemaju izbora
Kako je Pobjedi potvrđeno iz ovih udruženja, ukoliko se do navedenog datuma nešto ne promijeni, Pljevljaci planiraju blokadu magistralnog puta Pljevlja - Đurđevića Tara u periodu od 15 do 16 sati.
- Skup je planiran u vidu mirne šetnje, a magistralni put biće zatvoren šumskom mehanizacijom – naveli su u najavi upućenoj policiji.
Sličan protest za isti dan planirali su mali drvoprerađivači Berana i Rožaja, blokadom magistralnog puta između ova dva grada, u mjestu Kalače, u intervalu od 15 do 15.30 sati.
Mali drvoprerađivači prije dva dana su na protestu ispred zgrade Vlade od sekretara u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Andrije Delića dobili uvjeravanje da taj resor, kao i ministar Vladimir Joković, u saradnji sa Vladom Milojka Spajića, traži što hitnije, stručno i adekvatno rješenje za prevazilaženje pat pozicije, odnosno model prema kojem niko od malih drvoprerađivača neće ostati bez sirovine i posla.
Delić je najavio brzi zajednički, usaglašeni stav koji će biti saopšten drvoprerađivačima.
Pola sata nakon završetka protesta objavljeno je obavještenje Uprave za šume kojom rukovodi Miloš Rajković, da za 15. avgust planiraju raspisivanje tendera broj 2 za preostalu šumu koja nije prodata u prvom navratu.
Iz Uprave za šume su saopštili da će, imajući u vidu pokušaj manipulacije zbog kriterijuma u vidu broja radnika, lokalnog faktora i lokalnog sjedišta privrednog društva, Javni poziv 2 imati samo jedan jedini uslov - a to je cijena.
- Ovim će se razotkriti da li je sve vrijeme cilj protesta bio rušenje ovog menadžmenta Uprave za gazdovanje šumama i lovištima zbog odgovornog rada i rezultata – tvrde u Upravi.
U saopštenju nije precizirano da li takav potez Uprave ima veze sa najavljenim rješenjem na višem nivou, ili nastupaju nezavisno od pokušaja da se, kako je to saopštio sekretar Delić, na relaciji Ministarstvo poljoprivrede – Vlada nađe rješenje koje neće zaobići ni male privrednike i sačuvati njihovo poslovanje.
Na upit poslat direktoru Uprave za šume Milošu Rajkoviću da razjasni polazište, odnosno otkloni ove dileme, prije dva dana nijesmo dobili odgovor.
Iako je tender bio najavljen za juče, do zaključenja lista nije objavljen na sajtu Uprave za gazdovanje šumama i lovištima.
Neprihvatljiv tender 2
Predstavnici malih drvoprerađivača nepodijeljeno su ocijenili da je najava Uprave za šume o raspisivanju dodatnog javnog poziva za dodjelu preostalih sirovina za redovnu sječu zapravo – ne samo lošija od prethodnog rješenja, već i da otvoreno vrijeđa i ponižava sve firme i radnike koji su tokom prvog tendera bili oštećeni i uskraćeni za kvalitetnu sirovinu.
Kako je Pobjedi kazao Ervin Kalač iz Rožaja, najavljeni sistem vrednovanja ponuda za drugi javni poziv slikovito govori kakav je bio prethodni.
- Ako su bili dobri uslovi prvog poziva, što ih mijenjaju u drugom. Sami su potvrdili što su uradili ranije, kada je šuma prodata i po 30 eura nižoj cijeni od ponuđene. Sada ono što je preostalo, a nijesu po povlašćenim uslovima kupile velike firme, u vidu mrvica nude malim drvoprerađivačima da se grabimo po sistemu ko dâ jaču cijenu - kazao je on.
Mali drvoprerađivači poručuju da je prihvatljivi minimum organizovanje ponovljenog tendera po uslovima koncipiranim prije tri godine, odnosno modelu u kojem je ponuđena cijena nosila 80 odsto bodovanja na konkursu i jednaka količina kubika po radniku nezavisno od veličine firme, odnosno broju radnika.
Tokom protesta drvoprerađivača Vukoman Marić iz Pljevalja rekao je da je dosadašnji sistem vrednovanja ponuda imao validno mišljenje Ministarstva poljoprivrede, Privredne komore i saglasnost svih malih drvoprerađivača.
- Ko god da stoji iza ovog tendera smatramo ga dijelom šumske mafije - podvukao je Marić na protestu.
Sa druge strane, Uprava za šume je u više navrata tokom prethodnih dana upravo male drvoprerađivače optužila da žele da „po ustaljenoj praksi“ dođu do sirovina i da više neće biti moguće da oni koji posluju „pod tendom“ ili zapošljavaju jednog radnika dobiju drvo za sječu.
To je obrazloženo time da je poenta izmjene pravila prvog javnog poziva bila upravo stimulisanje razvoja drvoprerade i upošljavanja u tom sektoru, a pohvalio se da su postignute i najbolje cijene do sada.
U praksi je šuma na tenderu prodata velikim firmama po cijeni višoj za euro od početne, ili početnoj, dok manji drvoprerađivači nijesu ispunili uslove konkursa, bez obzira na jaču ponuđenu cijenu, a među njima i oni koji se bave izradom finalnih ili polufinalnih proizvoda, odnosno lamperije ili pločastih materijala, kao i izradom namještaja.
Obrazloženje javnog poziva
U samom Javnom pozivu 1, u članu 2 navedeno je da ovogodišnje korišćenje šuma u državnoj svojini ima za cilj razvoj šumarstva i drvne industrije u Crnoj Gori, veću zaposlenost u ovim oblastima, podsticaj razvoju malih i srednjih preduzeća iz oblasti drvoprerade, kao i podsticaj razvoju lokalnih ekonomija i eliminisanje izvoza drvnih sortimenata, tehničkog drveta (trupaca i sl.), iz Crne Gore.
Prema navodima malih drvoprerađivača, kao proklamovani cilj javnog poziva navodi se razvoj malih i srednjih preduzeća, a samim načinom bodovanja su jasno bila privilegovana velika preduzeća, tako što je malim drvoprerađivačima onemogućeno da dođu do sirovine po cijeni koja je na tržištu konkurentna.
Izvor:Pobjeda
Komentari