Podsjetimo, na pitanje novinara da li je bilo tendera i na koji način je odabran ponuđač za kupovinu brodova, Spajić je rekao da naša zemlja i Francuska imaju međudržavni sporazum i dodao da se na osnovu njega „sprovode takve stvari“.
„Dovoljna je bila samo jedna rečenica premijera da potvrdi moje prethodne tvrdnje. Da ponovim, netačno je da se kupovina patrolnih brodova realizuje međudržavnim sporazumom. U pitanju je komercijalni ugovor sa firmom Kership, koju je Crna Gora svojom voljom izabrala, i to bez tendera. Sporazum potpisan sa Francuskom je tipski (Ministarstvo odbrane ima sličnih sa 30-tak država), i njime se omogućava produbljivanje saradnje u oblasti odbrane. Na osnovu istog, potpisuju se godišnji bilateralni sporazumi i preciziraju aktivnosti saradnje. Na osnovu tih sporazuma se NE KUPUJE ništa“, istakao je Samardžić.
Nesporno je, kaže, da sporazum putem Zakona potvrđuje Skupština.
„Ali, Vlada je uz Sporazum “utrpala” Tehnički aranžman, koji nema snagu međudržavnog Sporazuma i kojeg po našem Zakonu ne ratifikuje Skupština, a u Francuskoj ga čak nije razmatrala ni Vlada već je isti u nadležnosti ministra odbrane. Uostalom, i u Tehničkom aranžmanu se decidno navodi da služi samo za asistenciju implementacije Komercijalnog ugovora sa firmom Kership, koju je svojom voljom Crna Gora izabrala. I za tu podršku Crna Gora plaća Ministarstvu odbrane Francuske 700.000 eura“, pojasnio je Samardžić.
Ističe kako je očigledna je namjera da se “podmetanjem kukavičjeg jaja” Skupštini, kroz Zakon koji je utvrdila Vlada, aminuje postupak nabavke suprotan EU i crnogorskoj regulativi.
„Ako ne vjerujete meni, pitajte francusku stranu da li ovaj Komercijalni ugovor tretira kao Ugovor između dvije Vlade (G2G). Sporazum su ministri odbrane potpisali 4. aprila i u njema nema pomena o brodovima. Ako se na osnovu međudržavnog Sporazuma, kako tvrde potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić i Ministarstvo odbrane, a od juče i premijer, kupuju brodovi, to bi značilo da je kupovina završena danom potpisivanja Sporazuma. Logično“, naveo je Samardžić.
Međutim, dodaje on, koza ima i rog, a na rogu tj. sajtu Ministarstva odbrane, ostali tragovi.
„Prvo, prilikom potpisivanja Sporazuma ministar Krapović je upoznao francsukog ministra Lekornija o planovima nabavke patrolnih brodova (kako ako su Sporazumom, kako oni tvrde, već kupljeni!?). Drugo, istom prilikom iskazao očekivanje da će Kership ispuniti neophodne kriterijume!? Takođe, nakon posjete Kershipu, izjavi da će to brodogradilište biti jedno od POTENCIJALNIH partnera (6. april, a Sporazum potpisan 4.). Treće, ambasadoru Holandije i predstavnicima Damena saopšteno 10. aprila u Ministarstvu odbrane da se nastavlja saradnja u cilju iznalaženja najboljeg rješenja za nabavku brodova. Podsjećamo, Sporazum sa Francuskom potpisan 4.aprila. Dakle, s obzirom da se po svim međunarodnim propisima ovaj posao ne tretira kao Ugovor dvije Vlade (jer ga one ne potpisuju niti potvrđuju), da nije raspisan čak ni tender o “povjerljivoj nabavci”, ključno je pitanje, na osnovu koje zakonske procedure je Ministarstvo odbrane izabralo ponuđača“, zaključio je Samardžić.
2️⃣ Istom prilikom iskazao očekivanje da će Kership ispuniti neophodne kriterijume!? Takođe, nakon posjete Kershipu, izjavi da će to brodogradilište biti jedno od POTENCIJALNIH partnera(6.april, a Sporazum potpisan 4-tog). pic.twitter.com/GcnJPdaPRC
— Dragan Samardzic (@DraganSamardzic) August 22, 2024
Komentari