Mali drvoprerađivači poručili da neće odustati, ali ne odustaje ni Rajković

Mali drvoprerađivači poručili da neće odustati, ali ne odustaje ni Rajković

Država bez konkretne reakcije na proteste zbog prodaje drveta za redovnu sječu, haotično stanje u drvopreradi se nastavlja Direktor Uprave za šume Miloš Rajković ocijenio je da su protesti malih drvoprerađivača na sjeveru zemlje politički motivisani, te da im javni poziv koji je realizovan ne odgovara jer je, kako je rekao, spriječio krađe šume.

Usput je zbog podrške i razumijevanja za male drvoprerađivače, prozvao i neimenovane državne funkcionere optužujući ih za korupciju i nelegalne radnje. Sa drugih zvaničnih adresa, uključujući i Jokovićev resor – nema glasa

Protesti malih drvoprerađivača koji traže poništavanje tendera Uprave za gazdovanje šumama i lovištima održani su juče u više opština na sjeveru zemlje u vidu polusatnih mirnih okupljanja i blokade puteva. Razlog je nezadovoljstvo uslovima javnog poziva za davanje na korišćenje drveta prodajom u dubećem stanju zbog kojih nijesu mogli da kupe sirovinu u predviđenoj proceduri kao ranijih godina, što im ugrožava poslovanje i egzistenciju zaposlenih. 

Uprava za šume, sa druge strane, poručila je da je riječ o politički motivisanim protestima „prvenstveno iz razloga što su spriječene sve krađe u državnim šumama“ i zbog toga što nema više nelegalnog otkupa.

Mali drvoprerađivači na protestima u Pljevljima, na putu Berane - Rožaje i u bjelopoljskoj opštini poručili su da će istrajati u svojim zahtjevima i radikalizovati prosteste ukoliko država nastavi, kako su kazali, da žmuri na otvorenu korupciju koja protežira velike firme a njih dovodi u položaj da stave ključ u bravu i radnike, mahom iz opština u kojima žive i rade, ostave bez hljeba.

I pored najave od prije 10 dana državnog sekretara iz Ministarstva pojoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Andrije Delića da će država na relaciji između ministra Vladimira Jokovića i premijera Milojka Spajića nastojati da nađe rješenje koje neće ostaviti male firme bez sirovine – za sada glasa sa držanih adresa nema, niti se iko pokušao obratiti malim drvoprerađivačima.

Uprava proziva državne funkcionere 

Sa druge strane oglasio se direktor Uprave za šume Miloš Rajković koji je posredstvom Fejsbuka poručio malim drvoprerađivačima da im niko ne može pomoći... Usput je Rajković otvoreno optužio pojedine državne funckcionere zbog obećanja i podrške date malim drvoprerađivačima.

-Neće im pomoći podrška javnog funkcionera koji je uzurpirao šumsko zemljište, posjekao nelegalno šumu a tu napravio poljoprivredne zasade. Neće im pomoći podrška korumpiranog načelnika koji je uništio crnogrske šume – naveo je Rajković zaključujući da on kao direktor neće ćutati.

Rajković nije precizirao na koga misli i kako je to povezano sa protestom drvoprerađivača koji se žale na uslove tendera prema kojem njihova, jača ponuđena cijena nije pomagala da kupe sirovinu, već su šumu dobile velike firme po mnogo nižoj cijeni od ponuđenih na tenderu.

Pobjeda je juče pokušala da dobije komentar i od državnog sekretara u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodporivrede Andrije Delića koji je prije 10 dana na protestu ispred zgrade Vlade razgovarao sa malim drvorperađivačima i obećao da će država naći rješenje.

Nije, međutim, odgovarao na pozive niti poruke u kojima smo naveli da nas interesuje da li je na pomolu najavljeno rješenje.

Podsjetimo, premijer Milojko Spajić je na konferenciji za novinare prije dva dana, odgovarajući na pitanje Pobjede, kazao da je upravo Delić uložio mnogo energije u rješevanje ovog problema i da od njega očekuje detalje dokle se došlo.

Za sve to vrijeme, posredstvom zvaničnih saopštenja Uprave za šume, Miloš Rajković nastavlja rat sa malim drvoprerađivačima, ponavljajući priču da je tender bio nikad bolji.

- Naglašavamo da je to pojedinačno najuspješniji javni poziv sa najvećim brojem prodatih kubika i najvećim brojem prodatih drvnih sortimenata preko početne cijene. Istovremeno obavještavamo javnost i da je većina ugovora za Javni poziv 1 već potpisana i da su drvoprerađivači već počeli eksploataciju i realizaciju ugovornih obaveza – poručio je Rajković preko Uprave.

Iz Uprave za gazdovanje šumama i lovištima navode da „pošto pojedinim drvoprerađivačima nijesu odgovarali uslovi Javnog poziva 1, odnosno ni radnici ni lokalni faktor“, da je objavljen Javni poziv 2 za redovne sječe na kojem je jedini kriterijum za učešće ponuđena cijena.

Na njemu, kako je pojašnjeno, mogu uzeti preko 100.000 kubika u blizu toliko odjeljenja.

-Kao i svih prethodnih puta, poručujemo da je Uprava obezbijedila i više nego dovoljno sirovine za rad svih drvoprerađivačkih pogona, a neprijavljivanjem na Javni poziv 2 javnost će do kraja moći da razotkrije namjere i motive ove kompletne medijske predstave, na što smo od samog početka i upozoravali - kazali su iz Uprave.

Cijela zbrka i nastali haos u drvopreradi, koja je u drugi plan potisnula i problematične izmjene Zakona o šumama, nastala je nakon što je Uprava za šume javni poziv 1 ove godine koncipirala tako da ponuđena cijena nije odlučujući faktor za kupovinu drveta, već su po bodovnom sistemu prednost dobile firme sa više radnika.

Po toj računici, u pojedinim odjeljenjima ni dva i po puta viša cijena nije mogla male drvoprerađivače dovesti u priliku da kupe sirovinu koju će preraditi u svojim pogonima.

Poručili „Stop korupciji“ 

Neki od njih poput Manojla Čantrića iz Berana saopštili su da nakon godina iscrpljujućeg koncesionog sistema, koji je takođe protežirao velike igrače i od njih stvorio imperije, sada ponovo male firme nipodaštava, guši lokalnu ekonomiju i dovodi do zatvaranja pogona.

-Recite da li je to pravično, odgovorno ponašanje koje promišlja o razvoju opština na sjeveru. Umjesto isntitucionalnog odgovora dobijamo optužbe, etiketiranje, čak se pokušalo sa teorijama da je naša priča nacionalno motivisana... Ništa od toga nije tačno, a brojke i uslovi tendera govore jasno o čemu se radi. Samo to izgleda nema ko da vidi u ovoj zemlji – poručio je Čantrić.

Sličnog je stava i Milko Čabarkapa iz Pljevalja, koji je juče bio na protestu na Đurđevića Tari gdje su njegove kolege mehanizacijom nakratko blokirale put uz transparent: „Stop korupciji – jednake šanse za sve“.

-Ne želimo blokade, ali nemamo izbora. Dovode nas u očajnu situaciju i povrh svega dodatno vrijeđaju novim tenderom u kojem, odjednom prihvataju naše primjedbe da cijena treba da odlučuje ko je kupac, samo što sada nije ostalo kvalitetnog drveta koje male firme mogu da koriste u svojim pogonima. I pritom nam se prišiva etiketa da imamo nešto politički protiv čelnika Uprave za šume. Mi imamo samo protiv ambijenta koji je tako postavljen da ću ja zbog tendera koji su osmislili morati da ugasim firmu i pošaljem 15 radnika iz moje mjesne zajednice kući – kazao je Čabarkapa.

Avdija Kalač iz Rožaja ogorčen je što se drvoprerađivačima niko ne obraća, sve se svede na medijske izvještaje, a one koji odlučuju i koji dobro vide što se ovdje događa – ne dotiče.

-Ni da smo psi lutalice, pa bi se neko obratio. Ogorčen sam i ljut, i uvrijeđen, jer nas iz Uprave za šume ubjeđuju da je 40 više od 60 – kazao je Kalač koji je upitao kako državu ne interesuje što je po osnovu tendera manje prihodovano.

Mali drvoprerađivači su ranije ukazali da je, kada se ima u vidu ukupna ponuđena šuma na prodaju, država prihodovala nekoliko miliona eura manje.

Uporedo, udruženje koje okuplja male drvoprerađivače Rožaja i Berana obratilo se pismom Agneciji za zaštitu konkurencije tražeći da se uključi u priču i utvrdi da li je konkurs, kako tvrde, narušio pravila konkuretnosti i učesnike doveo u nejednak položaj, suprotno ranijem modelu vrednovanja ponuda koji je utvrđen 2021. godine uz učešće Ministarstva, drvoprerađivača i Privredne komore.

Za utorak su najavili nova okupljanja i proteste u istim opštinama, a do tada očekuju obećana rješenja iz Vlade.

Izvor:Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.