– Tužilaštvo je utvrdilo da u radnjama osumnjičenih nema elemenata bića prijavljenog krivičnog djela, kao ni drugih krivičnih djela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti – piše u obrazloženju rješenja.
U prijavi se navodi da su pomenuta lica osmislila, dogovorila, organizovala i bez dozvole porodica čiji su preci pokopani na lokaciji sadašnjeg gradskog trga u Bijelom Polju zatrpali i popločali mezareve koji su ranije otkriveni na čitavom ovom prostoru, kako bi im se izgubio svaki trag. Podnosilac prijave tvrdi da su se osumnjičeni o tome dogovorili na sastanku u Opštini, kojim je predsjedavao Smolović. Nalog za to, kako piše u prijavi, dao je Hajderpašić, naloživši da se mezarevi zatrpaju pločama, čime su, kako se navodi, kao saizvršioci izvršili krivično djelo povreda groba.
– Podaci sadržani u krivičnoj prijavi i dokazi dostavljeni uz nju nijesu pružali dovoljno osnova za donošenje pravilne i zakonite odluke o ovoj krivičnopravnoj stvari. Tužilaštvo je u svojstvu osumnjičenih saslušalo sva ova lica, kao i svjedoka Enisa Burdžovića, glavnog imama Islamske zajednice, izvršen je uvid u dopis predsjednika Opštine Petra Smolovića Upravi za zaštitu kultutrnih dobara, kao i u njihovo mišljenje – navodi se u obrazloženju rješenja bjelopoljskog ODT-a.
U odluci tužioca se navodi i da su osumnjičeni saslušani i da su negirali izvršenje krivičnog djela.
– Predsjednik SO Suljević je kazao da je Opština u dogovoru sa Islamskom zajednicom odlučila da dio lokaliteta, odnosno gradskog trga, na kojem arheološkim istraživanjima nijesu pronađeni ostaci grobova dovede u prvobitno stanje – piše u odluci tužilaštva.
Nakon donošenja ovog rješenja, sva četvorica funkcionera koji su bili obuhvaćeni ovom krivičnom prijavom najavili su podnošenje krivične prijave protiv Admira Camića za lažno prijavljivanje i pokušaj uznemiravanja građana i izazivanje nacionalne i vjerske netrpeljivosti putem iznošenja lažnih informacija.
Komentari