Nekome “osvježilo”, a nekom “prokuvalo”

Nekome “osvježilo”, a nekom “prokuvalo”

Četiri godine od smjene vlasti 30. avgusta

Iako su prošle četiri godine od smjene višedecenijske vlasti Demokratske partije socijalista i dalje su oprečna mišljenja političkih aktera da li je Crna Gora u tom periodu napredovala ili nazadovala. Dok predstavnici nove vlasti ističu pozitivne stvari nakon smjene bivše vlasti, akteri nekadašnjeg režima smatraju da situacija nije bolja, već mnogo gora.

“30. avgusta 2020. godine može se reći da je Crna Gora prodisala, ali i progledala”, kaže Dejan Đurović iz Nove srpske demokratije.

“Živimo jedan period sveukupne devastacije. Danas država nema svoj integritet, nema svoje dostojanstvo”, smatra bivši premijer i lider SEP Duško Marković.

“Dvostruko veće minimalne zarade, gotovo dvostruko veće prosječne zarade, nadoknade za novorođenčad koje su porasle sa 109 na 1.000 do 2.500 eura”, ukazuje Dragana Kažanegra Stanišić iz Demokratske Crne Gore.

“Partijsko zapošljavanje, nepotizam, dobijanje političke podrške, a zauzvrat činjenje usluga…”, kaže Nikola Zirojević iz Socijaldemokrata.

Tako sagovornici Adria TV gledaju na parlamentarne izbore 30. avgusta 2020. godine i politički period nakon toga. Za predstavnike aktuelne vlasti najveća tekovina tih izbora su, kako su nam kazali, sloboda, veći stepen demokratije, bolji život građana, ali i obračun sa kriminalom i korupcijom na visokom nivou.

Još mnogo stvari je urađeno kojih nije bilo za vrijeme bivšeg režima, poručuje Kažanegra Stanišić.

“A to su dječiji dodaci, besplatni udžbenici, naknade majkama. Ono što je najveća i najvažnija tekovina 30. avgusta jeste demokratičnost, sloboda koja se desila, na desetine uhapšenih najviših sistemskih funkcionera, na stotine članova organizovanih kriminalnih grupa, tona zaplijenjenih droga, bezbroj zaplijenjenih paketa krijumčarenih cigareta, a broj ubistva smanjen za 80 odsto”, dodaje ona.

Đurović, pak, ukazuje da je mafija imala svoje organe u državi, kroz pravosuđe, tužilaštvo i policiju.

“Prva žena pravosuđa Vesna Medenica bila je u zatvoru. I dalje je pod teškim opužbama, njen sin je u zatvoru, predsjednik Upravnog suda Jovanić je u zatvoru, bivši glavni specijalni tužilac Katnić je u zatvoru. Takođe, Čađenović je bio u zatvoru i on je pod prismotrom. U zatvoru su i dva bivša direktora policije: Veljović i Stojanović. I mnogi policajci, visokorangirani”, naglašava on.

S druge strane, period nakon 30. avgusta 2020. godine predstavnici nekadašnje vlasti opisuju kao urušavanje države i njenih institucija. Niz kritika iznijeli su i na račun aktuelne vlasti.

Marković navodi da su najviši zvaničnici na crnim listama zemalja Evropske unije.

17082105281590005550duskomarkovicpredsjednikvladecg20052020draganmijatovic3i960x600i960x600

“Imamo vlast koja ne funkcioniše između sebe i ne obezbjeđuje saradnju u pravcu ostvarivanja javnog interesa. Predsjednik države i predsjednik Vlade ne komuniciraju. Predsjednik parlamenta i predsjednik države takođe ne komuniciraju. Postoji institucionalni nesklad, institucionalna razgradnja koja je devastirala naše institucije koje su izgubile potencijal da rade u interesu građana i u interesu države”, smatra on.

Zirojević kaže da je period nakon 30. avgusta 2020. godine bio period ogromnih očekivanja jednog dominantnog dijela građanki i građana Crne Gore, ali su nažalost sva ta očekivanja iznevjerena.

“Umjesto svega onoga što su predstavnici aktuelnih vladajućih partija obećavali kao tadašnja opozicija, dobili smo nastavak svih onih loših praksi prethodne vlasti, koje su dodatno unaprijeđene”, navodi on.

“Da smo imali priliku, mislim da bi već u oktobru 2020. bili značajni pomaci. Da je bila politička Vlada, bila bi mnogo drugačija situacija. Mislim da bi onda bila ispunjena sva očekivanja građana, ovako su morali da sačekaju da se to parcijalno desi. Ali, ko čeka – taj dočeka, ja se nadam da će u ove četiri godine dočekati sve što su sanjali, čemu su se nadali i što im se ostvarilo 30. avgusta 2020. godine”, rekao je Đurović.

Marković i Zirojević saglasni su u ocjeni da su Crnoj Gori nužne političke promjene.

“Dakle, apsolutno svaki segment funkcionisanja ove države je to mjere narušen, do te mjere uništen da se plašim da će nam, i ukoliko u neko skorije vrijeme dođe do pozitivnih promjena u tom političkom smislu, trebati jedan duži vremenski period da se vratimo na ono gdje smo bili 30. avgusta, a tek onda da zabilježimo neki ozbiljniji napredak u smislu stabilnosti institucija u Crnoj Gori”, ocjenjuje Zirojević.

Marković konstatuje da danas živimo jedan opšti politički i institucionalni nered.

“Sva naša očekivanja nijesu ispunjena i zbog toga danas imamo vanredne izbore u Podgorici na kojima ćemo pokušati dati odgovor na ono što danas živimo i obezbijediti nadu za bolju budućnost”, poručio je bivši premijer.

Podsjećamo, prema zvaničnim informacijama, na izborima 30. avgusta 2020. godine glasalo je oko 410 hiljada građana.

Zvanični rezultati su pokazali da je koalicija „Odlučno za Crnu Goru! DPS – Milo Đukanović“ osvojila 30 mandata, koalicija „Za budućnost Crne Gore“ 27, koalicija „Mir je naša nacija“ deset, a platforma „Crno na bijelo“ četiri mandata.

Parlamentarni izbori desili su se nakon velikih litija, koje su bile odgovor tadašnjoj Vladi, na čijem je čelu bio Duško Marković, da neće prihvatiti Zakon o slobodi vjeroispovijesti.

Većinu litija predvodio je tadašnji mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, koji je bio oštar Đukanovićev kritičar.

Odgovori na pitanje šta to danas narod ima od rekordne izlaznosti i političkih promjena i dalje su oprečni.

litijelitije

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.