Štrajk sobarica u američkim hotelima
(Foto: Beta/AP/Benjamin Fanjoy)

Štrajk sobarica u američkim hotelima

Više od 10.000 sobarica u 25 hotelskih preduzeća širom SAD štrajkuje zahtijevajući veće plate, pravednije radne obaveze i poništavanje smanjenja osoblja iz ere pandemije kovida.

Sindikat "UNITE HERE" koji predstavlja sobarice i druge ugostiteljske radnike, rekao je da je najnovije što ih je i 200 u Hotelu Hilton Baltimor obustavilo rad.

Skoro polovina u štrajku - 5.000 sobarica je samo u Honoluluu koje se bore ne samo za veće plate, već i za poštovanje i to usred skraćenog radnog vremena i povećanog obima posla.

Jedna od njih, rođena Havajka, rekla je da radi i drugi posao da bi obezbijedila svoje dvoje djece, a ipak jedva sastavlja kraj s krajem, te će uskoro morati da se preseli u neku drugu američku državu gdje su manji troškovi.

Hiljade sobarica štrajkuju i u Bostonu, San Francisku, Sijetlu, San Dijegu i San Hozeu u Kaliforniji.

"UNITE HERE" kaže da je ukupno 15.000 sobarica glasalo za štrajk koji bi se uskoro mogao proširiti na druge gradove u Konektikatu, Kaliforniji na Roud Ajlendu.

Predviđeno je da štrajkovi u hotelima firmi Meriot, Hilton i Hajat traju do tri dana.

Američko udruženje hotela kaže da je 80 odsto hotela prijavilo manjak osoblja, a 50 odsto navodi spremačice kao najkritičnije potrebne.

Kevin Keri, privremeni predsjednik i izvršni direktor tog udruženja, kaže da hoteli čine sve što mogu da privuku radnike. Po anketama Udruženja, 86 odsto hotelijera je povećalo plate u proteklih šest mjeseci.

"Sada je fantastično vreme da radite u hotelu", rekao je Keri za Asošijeted pres.

Hotelski radnici kažu da je stvarnost drugačija.

Marija Mata, 61, domaćica u Hotelu "V" u San Francisku, rekla je da zarađuje 2.190 dolara za dvije nedjelje ako ima puno radno vrijeme. Ali, nekoliko nedjelja je zovu samo za jedan ili dva dana, te živi zadužujući se.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.