Od oktobra veće plate, a manji doprinosi za PIO

Od oktobra veće plate, a manji doprinosi za PIO

Poslanici usvojili rebalans budžeta i set zakona potrebnih za realizaciju programa ,,Evropa sad 2“

Setom zakona predviđeno je ukidanje dijela doprinosa za PIO na teret poslodavca i umanjenje na teret zaposlenih. Uvedena je i nova stopa PDV-a od 15 odsto koja će ujednačeno tretirati smještaj i hranu u ugostiteljskim objektima. Proširen je akcizni opseg i uvedena akciza na ,,mirna“ vina koja će u punom iznosu od 25 centi po litru tangirati Plantaže, dok će mali vinari plaćati polovinu tog iznosa

Poslanici su večeras izglasali rebalans budžeta, kao i set zakona predviđenih Fiskalnom strategijom na osnovu kojih bi od oktobra građani trebalo da prime veće zarade na račun umanjenja doprinosa za PIO, te kojima će se obezbijediti dodatni prihodi na račun toga.

Ministar finansija Novica Vuković je objasnio da ovaj rebalans tretira uvećanje zarada za prosvjetu, nedostajuća sredstva za subvencije poslodavcima koji upošljavaju lica sa invaliditetom, za kamate, adaptaciju skladišta za rezerve nafte i isplatu potraživanja za bivše radnike ,,Radoja Dakića“ te uključuje i raspodjelu sredstava za nove resore. Naglasio je da kapitalni budžet nije smanjen, već da su tri miliona eura preusmjerena Ministarstvu odbrane zbog obaveza prema NATO.

Poslanici Skupštine Crne Gore usvojili su, nakon cjelodnevne rasprave, set ekonomskih zakona koji su potrebni za primjenu Programa Evropa sad.

Raspravljalo se o 10 zakonskih rješenja potrebnih za primjenu Programa Evropa sad 2.

Poslanici su usvojiliPredlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o budžetu Crne Gore za 2024. godinu, Predlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o porezu na dodatu vrijednost, Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit pravnih lica, Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica, Predlog zakona o izmjenama Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama.

Takođe, usvojen je i Predlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o radu, Predlog zakona o izmjeni Zakona o visokom obrazovanju, Predlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o stručnom osposobljavanju lica sa stečenim visokim obrazovanjem, Predlog zakona o otpisu kamate na dospjele poreske obaveze.

Amandman GP URA, kao ni amandman poslanika SD-a na Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stručnom osposobljavanju lica sa stečenim visokim obrazovanju nijesu prihvaćeni, ali je sa 47 glasova Predlog zakona usvojen, kao i Predlog zakona o otpisu kamata na dospjele obaveze.

Suštinski rebalans 

Boris Mugoša (SD) je ocijenio da ovo nije tehnički, već suštinski rebalans, problematizujući deficit koji će biti uvećan za 1,4 miliona, te ogromne troškove ugovora o djelu i konsultantskih usluga, reprezentacije i službenih putovanja.

Setom zakona predviđeno je ukidanje dijela doprinosa za PIO na teret poslodavca i umanjenje na teret zaposlenih, uvođenje PDV-a na knjige, kulturne sadržaje, onlajn trgovinu, na prihode od interneta, onlajn igrica i dobitaka od igara na sreću, prihoda od dodatnih djelatnosti, te rada kod dva ili više poslodavca. Uvedena je i nova stopa PDV-a od 15 odsto koja će ujednačeno tretirati smještaj i hranu u ugostiteljskim objektima. Proširen je akcizni opseg i uvedena akciza na ,,mirna“ vina koja će u punom iznosu od 25 centi po litru tangirati Plantaže, dok će mali vinari plaćati polovinu tog iznosa. Skupština je usvojila i izmjene zakona o porezu na dobit pravnih lica, te o otpisu kamate na poreske obaveze, ukoliko se plati glavni dug.

Dejan Đurović (NSD) je kazao da ovo nijesu novi porezi, već pokušaj uvođenja u legalne tokove, što nijesmo imali do sada, dodajući da se porez mora plaćati.

- Iako se u svijetu to uglavnom smatra patriotizmom, kod nas su firme bliske DPS-u smatrale da je patriotizam, ako ne plaćaju. Nećemo dozvoliti da se napravi kockarska mafija, imajući u vidu da sada imamo narko, duvansku, građevinsku, urbanističku, farmaceutsku i šumarsku – kazao je Đurović.

Prevencija i edukacija 

Mugoša je ukazao da se za prevenciju i edukaciju protiv zavisnosti od kockanja ne radi ništa, ocjenjujući da bi trebalo oporezovati priređivače igara, a ne građane. Smatra da će biti problema u primjeni zakona u dijelu oporezivanja građana za dobitke, te da nije siguran da će dovesti do planiranih rezultata. Momčilo Leković (Demokrate) je kazao da je u Crnoj Gori registrovano 1.019 kladionica, od čega je samo u Podgorici 338. Ukazao je da kockanje uništava porodice, te da to nije ni zabava ni razonoda, a da je sam naziv ,,igre na sreću“ manipulativan.

- Podatak da je 2022. godine na kockanje i klađenje potrošena 1,1 milijarda eura, jako je upozorenje da je ova oblast rizična za pranje novca – kazao je Leković optuživši DPS da je stvorio plodno tlo za ekspanziju kockanja.

Ministar finansija Novica Vuković je kazao da 41 odsto igrača ostvaruje dobitak ispod deset eura te da se za njih se ne može ni reći da su dobitnici. Vlada je naknadno odlučila da se ovaj porez ne odnosi na dobitke ispod 300 eura.

- Ne bi dobit kompletne industrije bio na tom nivou da su igre na sreću zaista to i da su dobitnici na tom nivou. Od ukupnog broja učesnika, samo jedan odsto zaista dobije - kazao je Vuković dodajući da će se ovaj dio zakona primjenjivati zajedno sa Zakonom o igrama na sreću kojem takođe slijede izmjene.

Igrači će biti identifikovani, čime će se spriječiti i klađenje maloljetnika, objasnio je Vuković dodajući da se time poštuju i preporuke Svjetske banke.

Povećanje PDV-a 

Zoja Bojanić-Lalović (DPS) je problematizovala povećanje PDV-a na knjige, pozorišne i bioskopske ulaznice, ocjenjujući da to pokazuje loš odnos prema kulturi. Nikola Milović (DPS) tvrdi da će uvođenjem jedinstvene stope u turizmu na 15 odsto dovesti do toga da Crna Gora kao destinacija iduće godine bude još skuplja nego ove. Mugoša je kazao da se u predizbornom periodu građanima obećava veća plata, ali im se ne govori da će ,,to što će im dati, uzeti na drugoj strani“.

- To je ruka u džepu građana. Nemojmo da slavimo PDV, mi počinjemo da živimo u paralelnoj realnosti, ja čujem izlaganja kako je to super što će knjige i ulaznice, smještaj u hotelima biti skuplji – kazao je Mugoša.

Dodao je da nam je stopa od sedam odsto na hotelski smještaj bila jedina konkurentna prednost, imajući u vidu gubitak avio-dostupnosti i nedovoljno razvijenu infrastrukturu.

- Imamo veću stopu od Hrvatske, Albanije, Srbije, Makedonije. Pucamo u skoro jedinu nogu koji imamo. Centralna banka navodi da će se potencijalno ugroziti turistička privreda, a zbog njenog uticaja na budžet, time i budžet. Recite mi logiku za ovu mjeru imajući u vidu koliko su to sitne pare u budžetu – naveo je Mugoša.

Raspravu poslanika parlamentarne većine i opozicije obilježile su politička prepucavanja o brojnim temama van planiranog dnevnog reda. Bilo je i međusobnih optužbi ko je koliko opteretio građane nametima i zaduženjima. Nikola Rovčanin (Demokrate) je ocijenio da država sada mnogo više daje građanima, nego što uzima, dok je Mihailo Anđušić (DPS) kazao da se od smjene vlasti, država zadužila više nego DPS za 30 godina.

Miloš Kontar (Ura) je kazao da povećanje PDV-a i akciza znači povećanje cijena koje će građani plaćati. Lako je, kako je naveo, naći izjavu premijera Milojka Spajića sa početka godine da neće povećavati PDV, te da će zakon imati samo kozmetičke promjene.

- Te kozmetičke promjene znače da se stopa sa sedam posto povećava duplo, da se povećavaju ulaznice za kulturne manifestacije, knjige, smještaj – kazao je Konatar dodajući da je ovo samo jedna prevara u nizu.

Boris Bogdanović (Demokrate) je ocijenio da će izmjene Zakona o akcizama donijeti novu snagu našem budžetu, osigurati nove prihode te se uskladiti sa EU zakonodavstvom. Tonći Janović (PES) tražio je da neko objasni kako će narod sad sa 800 eura živjeti lošije nego sa 193 eura. Naglasio je da se opšta stopa PDV-a ne povećava, dodajući da će zbog PDV-a od 15 odsto najviše plaćati strani turisti koji će odsjedati u hotelima. Velimir Đoković (NSD) je kazao da je PDV najlakši, najbrži i legitiman način punjenja budžeta, dodajući da su takse na brojila i mobilne telefone koje je uveo bivši režim bila nekvalitetna rješenja. Dodao je da je upravo njihovom zaslugom došlo do akumuliranja ogromnog poreskog duga koji opterećuje budžet. 

izvor:Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.