Ivančević: Povećanje PDV-a posljednji je Vladin udarac turizmu, čeka nas teška 2025.

Ivančević: Povećanje PDV-a posljednji je Vladin udarac turizmu, čeka nas teška 2025.

Ovogodišnja ljetnja sezona bila ispod očekivanja i znatno ispod projektovanih nivoa

Sa svim problemima koje smo već identifikovali ove godine – od niskog nivoa pripremljenosti do nedostatka radne snage – strah me je da nas 2025. godina čeka sa još lošijom turističkom sezonom, što bi dodatno ugrozilo cjelokupnu privredu koja zavisi od turizma. Bojim se da se sve više ostvaruje teza koju sam iznio na početku sezone – da je crnogorski turizam u vanrednom stanju - poručuje Ivančević

[Ivančević: Povećanje PDV-a posljednji je Vladin udarac turizmu, čeka nas teška 2025.] Foto: UGC
Ekonomija
[Nada Kovačević]
Autorka:Nada Kovačević
Objavljeno: 08.09.2024. 07:22
Dodaj komentar
NajnovijeNajčitanije

Ivančević: Povećanje PDV-a posljednji je Vladin udarac turizmu, čeka…

08.09.2024. 07:22

Ograničenje marži donosi prve rezultate

08.09.2024. 07:07

Ivančević: Povećanje PDV-a smrtni udarac za turističku privredu

07.09.2024. 21:30

Projekat vrijedan 278 miliona eura za Crnu Goru

06.09.2024. 21:53
Prikaži sve vijesti

Crnogorski turizam ove godine suočava se s značajnim izazovima, a među ključnim je nedavna odluka Vlade o povećanju PDV-a. Većina hotelijera prodala je pakete za sljedeću godinu uz očekivanje PDV-a od sedam odsto na smještajne kapacitete, te će skok za hotelski smještaj sa sedam na 15 odsto rezultirati ozbiljnim gubicima, tvrdi Dragan Purko Ivančević, član Odbora za turizam Privredne komore i direktor turističke agencije Mac Sun Montenegro. Pored toga, ovogodišnja turistička sezona bila je ispod očekivanja i znatno ispod projektovanih nivoa. Ivančević upozorava da će nova poreska politika dodatno pogoršati ionako tešku situaciju, čineći Crnu Goru skupljom destinacijom u odnosu na kvalitet usluga, što bi moglo imati ozbiljne posljedice po sektor turizma.

Konkurentnost


- Ova odluka je posljednji udarac za crnogorski turizam - kazao je Ivančević za Pobjedu, dodajući da će nova politika značajno uticati na konkurentnost destinacije i obeshrabriti potencijalne goste.

- Uz to, trenutna turistička sezona pokazuje ozbiljne probleme – broj noćenja i turističkih dolazaka neće dostići projektovane nivoe, što je rezultat nedovoljne pripremljenosti destinacije. Sa svim problemima koje smo već identifikovali ove godine – od niskog nivoa pripremljenosti do nedostatka radne snage – bojim se da nas 2025. godina čeka sa još lošijom sezonom - smatra Ivančević.

Iz Nacionalne turističke organizacije, međutim, tvrde da je, iako nemaju sve zvanične podatke, ova sezona po mnogim parametrima na istom nivou u odnosu na prošlogodišnju.

Milena Vujović iz NTO-a navodi da je 5. avgusta u Crnoj Gori boravilo 100.000 gostiju, što predstavlja rast od četiri odsto u odnosu na prethodnu godinu i ostvarenje od 90 odsto u odnosu na 2019. godinu. Takođe, prema podacima CBCG, prihod od turizma u drugom kvartalu 2024. godine bio je 340 miliona eura, što je rast od dva odsto u odnosu na isti period prošle godine i 64 odsto u odnosu na 2019. godinu.

Ivančević ističe da broj noćenja i broj turista ove godine neće dostići projektovane nivoe. Naglašava da trenutna sezona nije bila uspješna zbog nedovoljne pripremljenosti. Uočeno je da su gradski turistički objekti i kupališta bili neuređeni tokom presezone i sezone, infrastruktura je bila nepripremljena, a nedostatak radne snage predstavljao je veliki izazov. Osim toga, nedostatak jasnih smjernica i loše vođenje turističkih mjesta uz obalu doprinijeli su stvaranju negativne slike o kvalitetu turističke ponude.

- Posebno zabrinjavajuće jeste to što smo privukli niskoplatežnu klijentelu, koja nije bila u mogućnosti da zadovolji očekivanja u pogledu vanpansionske potrošnje. Nedostatak gostiju sa zapadnoevropskog tržišta i izostanak organizovanog turizma stvorili su značajne praznine u rezervacijama malih hotela, pansiona i privatnog smeštaja, čime su naša očekivanja ostala neispunjena u svim segmentima turističke ponude - kaže Ivančević dodajući da će usvajanjem nove poreske politike, naročito u vezi s povećanjem PDV-a, crnogorski turizam dodatno trpjeti ozbiljne posljedice.

- Ovo može biti posljednji udarac koji je Vlada zadala sektoru turizma, jer će nova politika značajno uticati na konkurentnost Crne Gore kao turističke destinacije. Povećanje troškova za turističke usluge učiniće nas mnogo skupljom destinacijom u odnosu na kvalitet usluge koji trenutno pružamo, što bi moglo obeshrabriti potencijalne goste i dodatno otežati već izazovnu situaciju na tržištu - kaže Ivančević.

Posljedice


On naglašava da ovo predstavlja problem sa nesagledivim posljedicama, posebno u kontekstu konkurentnosti u odnosu na susjedne zemlje koje razvijaju svoj turizam.

- Plašim se da ćemo u tim uslovima znatno zaostajati za konkurentskim destinacijama, što bi moglo ugroziti dalji razvoj crnogorskog turizma i dovesti do njegovog propadanja. Vlada ne prepoznaje na pravi način kako zaustaviti silaznu putanju kvaliteta turističke ponude, a time i promjenu strukture gostiju. Umjesto strateških poteza, novi potezi Vlade dodatno pogoršavaju situaciju. Strahujem da ćemo postati ne samo neinteresantni za turiste, već i preskupi, jer turističke kompanije neće moći da opstanu u ovim uslovima. To će biti ozbiljan udarac za sektor turizma i ugostiteljstva, budući da će mnoge kompanije biti primorane da povećaju cijene kako bi se izborile sa rastućim dažbinama, što ih stavlja u nepovoljan položaj u odnosu na konkurenciju - tvrdi Ivančević.

Prema njegovim riječima, ukoliko ne budu u stanju da održe konkurentne cijene, biće sve teže privući goste u narednoj godini.

- Sa svim problemima koje smo već identifikovali ove godine – od niskog nivoa pripremljenosti do nedostatka radne snage – bojim se da nas 2025. godina čeka sa još lošijom turističkom sezonom, što bi dodatno ugrozilo cjelokupnu privredu koja zavisi od turizma. Bojim se da se sve više ostvaruje teza koju sam iznio na početku sezone – da je crnogorski turizam u vanrednom stanju. Da je državna politika odgovarajuća, odmah bi proglasila vanredno stanje i formirala stručni tim na najvišem nivou, koji bi sagledao sve probleme crnogorskog turizma i preduzeo hitne mjere. Cilj bi bio da se sačuva makar minimalan nivo kvaliteta turističke ponude i osigura konkurentnost u odnosu na druge destinacije, čime bi se očuvao i crnogorski turistički proizvod - ističe Ivančević.

Nažalost, kako dodaje, čini se da takva namjera i želja ne postoje među nadležnima u ovoj državi i plaši se šta nas očekuje u turizmu već naredne godine.

- Već smo unaprijed prodali određeni broj smještaja za iduću godinu po nižoj stopi PDV-a. Kako će sad na to uticati nova Vladina odluka o povećanju PDV-a? U zemlji koja je turizam postavila kao prioritet, vlasti bi morale da razumiju kako funkcioniše ugovaranje, marketing i prodaja turističkih kapaciteta. Trebalo bi da znaju da se organizovani turizam planira najmanje godinu unaprijed, uključujući ugovaranje kapaciteta i avio-linija i da je nemoguće mijenjati cijene nakon što su one već dogovorene. Svaka promjena cijena, nakon sklapanja ugovora, dovodi do propasti organizatora putovanja, a time i svih drugih učesnika u lancu – od hotelijera do turističkih agencija koje pružaju usluge na ovoj destinaciji - objašnjava Ivančević.

Svi učesnici u turističkom lancu su, kako ističe, primorani da trpe gubitke, jer ne mogu da mijenjaju cjenovnu politiku ili ponudu koja je već ugovorena sa gostima.

- U isto vrijeme, država na svim nivoima uvodi nove namete, čime direktno usmjerava evropske turoperatore i organizatore putovanja ka drugim destinacijama. Time gura agencije, hotelijere i sve ostale koji posluju u Crnoj Gori u propast, ugrožavajući crnogorsku turističku ponudu i domaće kompanije - kaže naš sagovornik.

Što se tiče ovogodišnjeg povećanja cijena u turističkom sektoru, Ivančević ističe da nijesmo uspjeli da privučemo klijentelu koja bi mogla da plati te cijene, jer ukupan kvalitet destinacije i crnogorske turističke ponude to jednostavno ne omogućava.

- Iako su mnogi učesnici u sektoru, uključujući vlasnike hotela, restorana i turističke agencije, uložili napore da ponude vrhunski kvalitet – od luksuznih hotela sa odličnim servisom do profesionalnih vodiča i organizovanih izleta – sve to nije dovoljno ubjedljivo za goste kada je sama destinacija ocijenjena kao destinacija sa jedva jednom ili dvije zvezdice.

- Na svim drugim nivoima, iako direktni učesnici u turizmu mogu ponuditi vrhunski servis i kvalitet, ne mogu taj trud adekvatno valorizovati kroz cjenovnu politiku i aranžmane. Gosti jednostavno nijesu spremni da plate više, s obzirom na to da je ovogodišnji kvalitet same destinacije bio izrazito problematičan - kazao je Ivančević.

Postsezona


Što se tiče postsezone, Ivančević kaže da tradicionalno imamo turoperatore koji se bave organizovanim turizmom i sarađuju s hotelima prilagođenim za takvu vrstu turizma.

- To su uglavnom turoperatori iz Njemačke, Austrije, Francuske i drugih evropskih destinacija, koji će popuniti veće hotele do kraja oktobra. Međutim, kada je riječ o privatnom smještaju i malim hotelima, situacija je znatno lošija. Problemi koji su se nagomilali tokom sezone ozbiljno su devalvirali turističku ponudu i značajno umanjili konkurentnost naše destinacije, što se posebno osjeća u tom segmentu smještaja - tvrdi Ivančević.

Smatra da je time onemogućeno da se komplementarni dio turističke ponude, koji obuhvata privatni smeštaj i male hotele, u potpunosti iskoristi u postsezoni.

- Ovaj segment, koji još uvijek nije dovoljno organizovan i integrisan u cjelokupnu ponudu, neće moći da računa na postsezonske prihode u istom obimu. S druge strane, hotelski sektor će

vjerovatno biti solidan, s obzirom na to da su aranžmani za ovu sezonu već dogovoreni i da se razvijaju tokom godine bez prekida. Međutim, bojim se da će čitava situacija negativno uticati na ugovaranje i realizaciju organizovanog turizma za narednu godinu. Problemi sa kvalitetom i organizacijom ove sezone mogli bi se odraziti na buduće aranžmane i povjerenje turoperatora - tvrdi Ivančević.

On naglašava da odgovornost za ekonomiju naše zemlje, za privredu, kompanije i kvalitet života uopšte, leži na onima koji vode ekonomske poslove.

- Oni moraju hitno reagovati i prestati da se zavaravaju brojevima i lažnim optimizmom u vezi sa uspjehom ove sezone. Umjesto toga, treba odmah organizovati sastanak sa predstavnicima turističke privrede kako bi se razmotrili i rješavali ključni problemi i donijele konkretne mjere za eliminaciju velikih i vidljivih problema koji su opterećivali ovu turističku sezonu. Ukoliko se ovo ne riješi na najvišem nivou vlasti, naš turizam neće postići ni osnovne rezultate koje država očekuje, a to je najmanje jedna trećina bruto društvenog proizvoda koji dolazi iz turističkog sektora i povezanih djelatnosti. Ako se hitno ne preduzmu adekvatne mjere, teško ćemo ostvariti ovaj cilj - kaže Ivančević.

Na kraju zaključuje da će iduća godina predstavljati veliki izazov za turizam.

- Ako nadležni organi, posebno Vlada i Ministarstvo turizma, ne obavežu sve relevantne aktere u turizmu da zajednički sagledaju i analiziraju postojeće probleme, može se očekivati dalji pad u sektoru. Trebalo bi odmah otvoriti dijalog sa turističkom privredom, iskreno raspraviti sve izazove i razviti kratkoročne i dugoročne strategije za njihovo rješavanje. U suprotnom, turizam će nastaviti silaznom putanjom - poručio je Ivančević.

Izvor:Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.